Sağlıkta şiddet haberlerinin basına yansıması
Press reflections of violence news health
- Tez No: 393096
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Sağlık, kişinin bedensel ve ruhsal yönden iyilik halinin ifadesidir. Sağlık bireyin toplumda yaşamını düzenli olarak sürdürmesi için hayati önem taşımaktadır. Sağlığı bozulan kişi, toplumda, ailede ve çalıştığı kurumda kendine biçilen rolünü yerine getiremez. Bu süreçte sağlığını kazanmak için hastane veya diğer sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kalabilir. Hastalanan kişi, gittiği kurumda sağlık çalışanlarından kendine karşı anlayışlı olmalarını, hastalığı ile sıkıntılarının gidermek için çalışmalarını bekler. Bu beklentiler çeşitli nedenlerle karşılanamayınca ya da geç karşılanınca kişinin hastalıktan kaynaklanan gerginliği daha da artabilir. Bu süreç içerisinde gerginlik şiddete dönüşebilir. Sağlıkta yaşanan şiddet sadece sağlık çalışanı, hasta ya da hasta yakınlarından kaynaklanmaz. Kurumların çalışma sistemi, hasta yoğunluğunun fazla olup, sağlık personelinin yetersiz olması, toplumsal ve çevresel faktörlerin yanı sıra çalışmamızda özellikle önem verdiğimiz sağlık çalışanı ile hasta ya da hasta yakınları arasındaki iletişim sorunu da şiddetin ortaya çıkmasına neden olabilir. Şiddetin toplumsal yaşamdaki varlığı, kitle iletişim araçlarının sağlıkta yaşanan şiddeti de kaçınılmaz olarak yayınlamasına neden olmaktadır. Sağlık alanındaki olumlu gelişme ve olumsuz olayların medyada nasıl yayınlandığı da bu yüzden büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde şiddetin tanımı, nedenleri, şiddet türleri, saldırganlık kavramı ile medyada şiddet ve ilgili kuramlar incelenmiştir. İkinci bölümde sağlıkta şiddetin nedenleri, boyutu, şiddeti önlemeye yönelik çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, gazeteler taranmış, üç gazetede yer alan haberlerde sağlık çalışanına yönelik şiddet içeriğinin kapsamı ve haberlerin yer alınış biçimi içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamı 2011-2012-2013 yılları olarak belirlenmiş, bu yıllarda yayınlanan haberleri değerlendirmek için kodlama cetveli oluşturulmuş, ardından elde edilen haberlerin tamamı, içerik analizi yöntemiyle SPSS 15.00 programı ile değerlendirilmiş ve bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is a state of someone's physical and mental well-being. Health is essential to have a regular life for a person. Unhealthy person can't do the work in the community, family, and at the workplace. Within that period, the person has to go to a hospital or another healthcare organization. This unhealthy person wishes sensibility from health care personnels and expects workings to clear up the problems about the health. Because of some reasons, the organizations or the health care personnels don't satisfy the expectations or satisfy them late may cause stress increase of the person. In this case stress may turn into violence. Violence in health is not only associated with health care personnels, patiens and patient's relatives. Also, organization's work system, patients remaining, being an undermanned organization, social and peripheral factors and in this study we consider important communication problems between patients or patients' relatives and health care personnels may cause violence. Because of entity of violence in communal living, mass media publish the violence in health inevitably. For this reason, it is very important how positive development and adverse events in the field of health appear on media. In the first chapter of this study; definition, reasons, types of violence and the notion of aggression, violence on media and related theories, in the second chapter; the reasons, the aspect of violence in health and the studies aimed at to prevent violence were discussed. İn the third chapter; the newspapers were scanned. The extent of violence's content to health care personnels and the form of the news in the newspapers were tried to evaluate using content analysis method. The extent of the study was determined with the years 2011-2012-2013. To evaluate the news during these years, a coding scale was formed. All achieved news were evaluated with content analysis method using SPSS 15.00 and the findings were commented.