Cumhuriyet devri Türk şiirinde hiciv (1923-1960)
Satire in Republic Period Turkish poetry (1923-1960)
  1. Tez No: 393097
  2. Yazar: MERT ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu çalışmanın konusu Cumhuriyet sonrasında (1923-1960) yazılıp yayımlanmış manzum hicivlerdir. Araştırma“Giriş”ve üç bölümden oluşmaktadır.“Giriş”te hicvin tanımı, mahiyeti ve felsefesi anlatılmak istenmiştir.“İkinci Bölüm”de manzum hiciv yazmış başlıca şahsiyetler kısaca tanıtılmıştır.“Üçüncü Bölüm”, araştırmanın asıl ve en hacimli kısmıdır. Burada incelenen metinler siyasi, sosyal ve kültürel içeriklere göre ele alınarak tarihî çerçeve içinde yorumlanmıştır. Şiirlerin yazılma amaçları, bir kuruluşun veya şahsın sık hicvedilen yönleri sebeplerle aydınlatılmak istenmiştir. Cumhuriyet'in ilanından sonra yaşadığımız hemen her sosyal, siyasi ve kültürel mesele edebiyatın en eski türlerinden biri olan hicivde işlenmiştir. Zaman zaman siyasi baskı sebebiyle konular gecikmeli olarak ele alınsa da şairler ve mizahçılar detayları bile dikkatten kaçırmamıştır. İçerikleri itibarıyla edebiyatın yanında sosyoloji, siyaset ve tarih biliminin de ilgi alanına giren bu dizelerde bizim yakın geçmişteki hikâyemiz anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research is comprised of an Introduction and three chapters. The Introduction explains satire, its nature and its philosophy. Chapter two provides a brief introduction of major poets of satire. Chapter three is the main and most voluminous body of the thesis: it analyses satirical works of poetry within their historical framework, bearing in mind their political, social, and cultural contexts. The chapter aims to shed light on why satirical poets wrote their particular works in the first place, as well as how particular institutions or persons were commonly satirized.Following the institution of the republic, almost every social, political, and cultural event has been the subject of a satire, one of the oldest canons of literature. Although at times political pressure resulted in a delayed discussion of certain subject matters, that did not prevent poets and humorists from including every little detail of these events in their works.Finally, it needs to be mentioned that these verses, whose lines are not only subjects of literature but also of sociology, political science and history, reflect the story of our recent past.