İşletmelerde teknoloji transfer yöntemlerinin ürün ve süreç yeniliklerine etkisi: Konya makine imalat endüstrisinde karşılaştırmalı bir araştırma
Effect of the technology transfer methods to the product and process innovations: A comparative research in Konya machines manufacturing industry
- Tez No: 393107
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya'daki genel amaçlı makine-kalıp ile değirmen-gıda makineleri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerde kullanılan teknoloji transfer yöntemlerinin ürün ve süreç yeniliklerine olan etkisini araştırmak ve bu iki alt sektörün yararlandıkları teknoloji transfer yöntemleri ve yenilikçilik faaliyetleri arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaçlara ulaşabilmek için anket yöntemi yardımıyla alandan toplanan veriler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda teknoloji transfer yöntemlerinden olan makine donanım alımları ve insan kaynakları dolaşımının en yüksek ortalamaya sahip olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; teknoloji transferinin alt boyutları olan makine donanım alımı, Ar-Ge faaliyetleri, insan kaynakları dolaşımı, eğitim faaliyetleri ile tersine mühendislik çalışmalarının ürün ve süreç yenilikleri ile pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın üniversite-sanayi işbirliği, teknoloji transfer sözleşmeleri ve kamu bilgisi alt boyutlarının ürün ve süreç yenilikleriyle anlamlı bir ilişkisi olmadığı belirlenmiştir. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre ise, bağımsız değişkenler arasında Ar-Ge faaliyetleri boyutunun ürün ve süreç yeniliğindeki değişimde en yüksek düzeyde etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.Son olarak, yapılan t testi analiziyle, sektörler arasında (genel amaçlı makine kalıp imalatı ile değirmen makineleri ve diğer gıda makinelerinin imalatı) yararlanılan teknoloji transfer yöntemlerinde ve ortaya çıkarılan ürün ve süreç yeniliklerinde anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate the effect of technology transfer methods to product and process innovations used in the organizations which operates general purpose machine-pattern and mill-food machine sectors in Konya and present the meaningful differences between the technology transfer methods and innovative activities which this sub sectors benefit. In order to achieve these goals, the datum which were collected with the help of questionnaire method have been analyzed. Analyses done indicate that machine hardware purchases and human resources circulation, two of the transfer methods, have the highest mean. In accordance with the result of correlation analyses, it has been found that there is an inverse relationship between technology transfer and machine hardware purchase, research-development activities, human resources circulation, training activities which are sub-dimensions of the technology transfer, positive and meaningful relationship between engineering studies and product & process innovations. Notwithstanding, it has been determined that there is not any meaningful relationship between the sub-dimensions of university-industry cooperation, technology transfer contracts, public knowledge and product & process innovations. In accordance with the results of regression analyze, it has been determined that size of research-development activities have the highest effect on the change in product & process innovation. Finally, by the t test analyze, studies show that there is not any meaningful difference between technology transfer methods which are benefited among sectors (general purpose machine pattern production and mill machines & other food machines production) and product & process innovations which have been revealed.