İşletmelerde ürün ve süreç yeniliğinin örgütsel yaratıcılık bağlamında performansa etkileri ve bir uygulama
The effects of product and process innovation in the context of organizational performance in enterprises and an application
  1. Tez No: 393113
  2. Yazar: GÜZİDE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada ürün ve süreç yeniliğinin örgütsel yaratıcılık bağlamında işletme performansına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın çıkış noktası değişen pazar şartları karşısında, işletmelerin yoğun rekabet ettiği günümüz koşullarında, yaratıcılık ve yenilik kavramlarının tam olarak anlaşılabilmesi ve yenilikçilik projelerinin uygulamasının araştırılmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda literatürde yer alan yenilikçilik çalışmaları detaylı olarak incelenmiş ve ürün ve süreç geliştirmeye ilişkin bir uygulama yapılmıştır. Uygulama bölümünde devlet desteği ile gerçekleştirilen bir yenilikçilik projesine, başvuru aşamasından sonuç aşamasına kadar detayları ile yer verilerek yenilik üretme sürecinin zorlukları ve gereklilikleri ortaya konulmuştur. Böylelikle bu tarz çalışmalarda anket uygulamaları ile sorgulanan yenilikçilik faaliyetlerine farklı bir açıdan bakılarak gerçek zorluklar ve kazanımlar gözlemlenebilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma doğrultusunda elde edilen kazanımlar ve işletme performansında yaşanan değişim elde edilen veriler ile değerlendirilmiştir. Sonuçta, işletme performansında iyileşmeler sağlayabilmek için yenilikçi projeler üretme ve yürütme faaliyetlerinin işletmeler açısından zorunlu olduğu, bunun için de yaratıcılık kavramının sürekli göz önünde bulundurulması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of organizational creativity of product and process innovations on business performance was examined. The starting point of this study is to fully understand of concepts of creativity and innovation, implementation of innovation projects in highly competitive and changing market conditions. In accordance with objectives the innovation studies in the literature have been examined in detail and application is made for product and process development. In the application part of an innovative project with the support of the state is carried out, demonstrated challenges and requirements from application to the end. Innovation activities have been monitored with surveys to observe Real challenges and achievements. The achievements obtained in studies are analyzed in accordance with the data obtained and changes in the business performance are evaluated. As a result, to improve business performance, generating innovative projects to ensure the execution of activities is crucial for businesses, also concept of creativity is to be always taken into consideration.