Üniversite öğrencilerinin benlik yapısı ve eş seçme kriterleri
Criterias and self-concept structure of college students for choosing spouse
  1. Tez No: 393126
  2. Yazar: ALİ CAN BAŞAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin benlik yapıları ve eş seçme kriterleri arasındaki ilişkinin kültürel bağlamda ele alındığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar döneminde, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde çeşitli bölümlerde 3. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan 171 erkek ve 374 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılardan toplanan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Eş Seçmede Öncelikler ölçme aracı ve Hülya Ercan tarafından Türkçe' ye uyarlanan İlişkisel-Bireyci-Toplulukçu Benlik Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22 istatistik programından faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre benlik yapıları sıralaması bireyci, ilişkisel ve toplulukçu benlik biçiminde olmuştur. Kadınlar bireyci benlik yapısı ölçeğinden, erkekler ise toplulukçu benlik yapısı ölçeğinden yüksek puan sıralamalarına sahiptir. Bunun yanı sıra kadınlar eş adayının dini nitelikleri, eş adayına ailenin onay vermesi özelliklerini erkeklerden daha fazla önemserken, erkekler eş adayının bakir/bakire olması özelliğini kadınlardan daha fazla önemsemiştir. Maddi gelir seviyesi düşük olan katılımcıların eş adayının bakir/bakire olması özelliğini maddi gelir seviyesi yüksek olan katılımcılardan daha fazla önemsediği görülmüştür. Öte yandan, toplulukçuların eş adayının bakir/bakire olması özelliğine bireyci ve ilişkisellerden, ilişkisel ve toplulukçuların eş adayının dindar olması özelliğine bireycilerden daha fazla önem verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study, which approaches relationship between criteria of choosing spouse and self-concept structure of college students in cultural context. The sample of the survey consist of 171 male and 374 female students who are in their third and last year who attend in various departments of Faculty of Literature in Selçuk University, during the spring semester in 2014-2015 academic year. Data which was taken from the participants gets by using personal information form which is developed by the researcher, measuring tool of priorities in choosing spouse and Relational-Individualist-Collectivist Self Aspect Scale which is translated in to Turkish by Hülya Ercan. These data were analyzed with the SPSS for Windows 22. According to the research result, ranking of self structure is individualism, relationalism and collectivism. While female has got high mark in the individualist self structure, men has got high mark in the collectivist self structure. In addition to this, while the religious characteristic of the spouse candidate and approval of the family is more important for the female, but, virginity of the spouse candidate is more important for the male. And also, it is observed that, spouse candidate being virgin is more important for the low-income participants than the high-income participants. On the other hand, collectivists has found spouse candidate being virgin more important than the individualist and relationalist. The religious characteristic of the spouse candidate is more important for the relationalist and collectivist than the individualist.