Le rôle des organisations internationales dans la resolution des conflits regionaux: Cas de l'onu et le conflit de la Republique Democratique du Congo (2009-2013)
Uluslararası örgütlerin bölgesel çatışmaların çözümündeki rolü: Birleşmiş Milletler ve Kongo Demokratik Cumhuriyetindeki çatışma durumu (2009-2013)
- Tez No: 393167
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
BM şartının 7.bölümünün lafzı ve ruhuna uygun olarak, bugüne kadar Mavi Bereliler birçok askeri operasyonlar yapmışlardır. Bu askeri operasyonlar, hukuken Güvenlik Konseyi'nin bir kararına dayanır. Güvenlik Konseyi özellikle bu şekilde barış koruma görevini mavi berelilere vermiştir. Barış koruma, bazı prensiplere göre yapılan yüce bir görevdir. Bu prensiplerin arasında tarafsızlık prensibi de bulunmaktadır. Barış koruma misyonunun yüceliğine rağmen, barış koruma operasyonlarının başlangıcından itibaren, birçok müdahalede barış askerlerinin tarafsızlık prensibine aykırı davranışlarda bulundukları bilinmektedir. MONUSCO'nun Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğusundaki savaşa müdahalesi bu duruma güzel bir örnektir. MONUSCO'nun tarafısız olmadığını açıklayan söylemlerin ayrıntılı bir analizinden sonra, BM uygulaması ve ileri sürülen gerekçeler arasındaki çelişkileri ortaya konulabilecektir. Uzun bir süreden beri, gerek Kongo Demokratık Cumhuriyeti'nde gerekse Grands Lacs bölgesinde çok sayıda kişiye yönelik bir şiddet olduğu bir gerçektir. Onların en temel insan hakları ıhlal edilmektedir ve bölgede tehlikeli bir güvensizlik söz konusudur. MONUSCO, M23 tarafından işlenen zulümleri durdurmak için, FARDC'yi desteklediğini acıklamıştır. Ancak, gerek FARDC gerekse bazı Mavi Bereliler birtakım ihlalleri yapmakla suçlanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In accordance with the spirit and the letter of the chapter VII of the charter, it happened repeatedly that blue berets lead military operations. These military operations lean legally on a UN Security Council resolution. It is in particular in this way that the Security Council confides the mission of the preservation of the peace to blue berets. The preservation of the peace is a noble mission which is governed by certain principles, of which the principle of neutrality. In spite of the nobility of the mission of the preservation of peace, we know that from the beginning of the operations of preservation of the peace, in number of intervetion, the soldiers of the peace went against the principle of neutrality. The recent case of the intervention of the MONUSCO in the war from the East of the DRC is a perfect example. After a detailed analysis of speech justifying the lack of neutrality of the MONUSCO, ambiguities can be found between the practice of the UN and the supplied justifications. It is true that from now on far too much for a long time, a large number of people in DRC and in the region of Great Lakes are decimated by a targeted and grotesque violence. They undergo violations of human rights, and the region is distrubed by a dangerous instability. The MONUSCO declared to have supported the FARDC with the aim of stopping the exactions committed by M23. Nevertheless, not only the FARDC was also involved in violations, but also certain Blue berets were accused of having committed the acts which leaves something to be desired.