Cour Penale Internationale et etats de l'Afrique Subsaharienne: Analyse des raisons et consequences d'une cooperation
Sahraaltı Afrika ve Uluslararası Ceza Mahkemesi: İşbirliğinin nedenleri ve sonuçları
  1. Tez No: 393169
  2. Yazar: OSENGA BADIBAKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Son 25 yıllık zaman zarfında, Sahraaltı Afrikası, iç karışıklıklar ve savaşlar yüzünden ciddi suçların işlenmesinin kolaylaşması sebebiyle insan hakları ihlallerinin tekrarlandığı bir yer olmuştur. Bu suçlar karşısında, bölgede geçikmiş bir önleme sistemi oluşturulmuştur. Ancak sistem, ciddi suçların cezalandırılması ve mağdurlara adalet sağlanması amacıyla bu suçların esas faillerinin yargılanması ve sosyal statüye bağlı olarak hiçbir dokunulmazlık gözetilmeksizin suçların cezasız kalmasıyla mücadele edilmesinde etkisiz kalmıştır. Öyle ki ; Uluslararası Ceza Mahkemesi, ciddi suçların gerçek sorumlularının yargılanması ve mahkum edilmesinde Devletlerin isteksizliğinin ve bu suçların faillerini yargılamaya muktedir kurumların olmayışının doğurduğu boşluğu kapatmak için kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
For the last 25 years Sub-Saharan Africa has been a region where Human rights violations are recurrent, owing to the upsurge of conflict and wars that facilitate the commission of crimes. Facing these crimes, the region adopted a repressive system which has been late and inefficient in punishing serious crimes and judging principal perpetrators of crimes, and to provide justice to victims and fight against impunity without any derogation due to social status. This is why the International Criminal Court was created: to palliate the lack of capable institutions to judge perpetrators of serious crimes and the will of States to pursue and convict the true perpetrators of these crimes.