Role des medias sociaux dans la crise Congolaise
Kongo krizinde sosyal medyanın önemi
- Tez No: 393178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANTONIN SERPEREAU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde, sosyal medya, söylentilerin ve alternatif ya da aktivist bilgilerin yayılmasında ve kamuoyunu etkilemede çok önemli rol oynamaktadır. Sosyal medya kanalları, Yeni Kongo krizinde, Kongo topraklarında işlenmekte olan“insanlık suçlarının”duyurulmasına hizmet etmektedir.“Savaşçılar”ve“Direniş neferleri”, tüm devlet suçlarını, insanlık suçlarını, yozlaşmayı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşanan adaletsizlikleri ifşa etmek amacıyla organize olmaktadır. Bu savaşçılar ve Direniş neferleri arasından bazı kanaat liderleri çıkmış ve uluslararası toplumu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde sürmekte olan bu trajediye son vermeleri için zorlamak amacıyla protesto yürüyüşleri planlamayı kendilerine görev edinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Social media now play a very important role in the circulation of rumours and alternative or activist information, and in influencing public opinion. In the new Congolese crisis, they are serving as channels for reporting“crimes against humanity”perpetrated on Congolese soil. The“fighters”and“members of the Resistance”are organising themselves in order to denounce all state crimes, crimes against humanity, corruption and injustices which are being committed in the Democratic Republic of Congo. From among these fighters and members of the Resistance, some opinion leaders have emerged and are taking it upon themselves to plan protest marches in order to spur the international community to take action to bring this tragedy in the Democratic Republic of Congo to an end.