Question de l'animal chez Martin Heidegger et Gilles Deleuze
Martin Heidegger ve Gilles Deleuze'de hayvan sorusu
- Tez No: 393182
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Heidegger'in 1929/30 ders notları temel ontolojinin tanımında Varlık ve Zaman'dan farklı bir yol açar. Heidegger düşüncesindeki Dönüş'ün habercilerinden olan bu metnin hayvan sorusunu felsefenin merkezine taşıyor olması tesadüf değildir. Bu çalışmada söz konusu metnin hayvan sorusunu ontolojik ele alışını ve bu ele alışın Deleuze düşüncesi açısından anlamlılığını karşılaştırmalı olarak sorgulamayı amaçladık. Araştırmamızda bu hedefle Heidegger'in 1919-1931 arasındaki metinleri, Deleuze'ün tüm eserleriyle birlikte, hayvan meselesini merkeze alan bir bakışla ve her iki filozun da önemle üzerinde durmuş olduğu biyolog Jacob von Uexküll'ün kuramı ışığında ele alınmıştır: olası bir Mitsein analitiği ve“hayvan-oluş”arasındaki bağ.
Özet (Çeviri)
The 1929/30 lecture notes of Heidegger open a different path in the definition of fundamental ontology than Being and Time. It is not a coincidence that this text which is one of the precursors of the turn in Heidegger's thought, takes the animal question to the centre of philosophy. In this work, we intended to interrogate in a comparative manner, the ontological elaboration of the animal question of this text and the significance of this elaboration for the thought of Deleuze. In this objective, the texts of Heidegger between 1919 and 1931, together with all the works of Deleuze are treated in our research in a perspective centralising the animal question and in the light of the theory of Jacob von Uexküll, a biologist treated attentively by both philosophers: the link between a possible analytics of Mitsein and“becoming-animal”.