Postmodern mimarinin moda tasarımı üzerine etkileri
The effects of postmodern architecture on fashion design
- Tez No: 393188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yarım yüzyıldan uzun süredir postmodern dönemi yaşamaktayız. Sanatsal, kültürel, sosyal ve çevresel faktörler teknoloji ve küreselleşme sayesinde büyük bir gelişim ve değişim göstermektedirler. Değişim mimarlık ve moda gibi sanat, teknik ve tüketimle doğrudan ilişkisi olan disiplinleri daha çok etkisi altında bırakmaktadır. Postmodernitenin başlangıcından itibaren mimarlık, bu dönemin özelliklerini en belirgin şekilde yansıtan disiplindir. Bununla beraber moda için de önemli bir esin kaynağı olmuştur. Her ikisinin de başlangıç noktası insan bedenidir ve mimarlık modayı da etkileyen bütün kavramları içinde barındırmaktadır. Mimarlık ve moda postmodern dönemin etkileşimlerinin bir çoğunda birleşiyorlar ve yeni tarzları ve uygulanan tasarımları ortaya çıkarıyorlar. Bunları gözönünde bulundurarak, devam eden postmodern dönemde mimarlığın moda üzerindeki sanatsal, kültürel, sosyal, çevresel ve teknik açıdan etkilerini daha iyi ayırdedebilecek ve tanımlayabileceğiz. Bu tanımlar moda tasarımcıları için hızlı tüketim dünyasında uygun bir keşif ve araştırma alanı olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is been more than a half century that we are living in postmodern era. In this period artistic, cultural, social and environmental factors have faced great improvement and change due to technology and globalization. This alteration have effected architecture and fashion the most as they are in direct relation with art, technique and consumption. From the begining of postmodernism, Architecture has been the disicpline to reflect the charactristics of this era in the most apparent way. However, it has been a significant inspiration source for fashion. The starting point of both disciplines is the human body and architecture contains all the concepts that affect fashion. Architecture and fashion are joined in most of the interactions of postmodern era and reveal new styles and applied designs. Considering them, in the ongoing postmodern era the artistic, cultural, social, environmental and technical affects of architecture on fashion can be distinguished and defined better. These definitions are suitable mediums for the fashion designers to explore and reserach in this fast-moving consumer world.