Kurumsal sosyal sorumluluğun stratejik yönetim açısından önemi ve çimento sektöründen bir uygulama
Importance of corporate social responsibility in terms of strategic management and a practice from the cement industry
- Tez No: 393194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çimento sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın stratejik yönetiminde kurumsal sosyal sorumluluğa ait çalışmaların ne kadar önemsendiğinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, firma çalışanları ve müşterilerinin, firmanın kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerine ait algıları arasında fark olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka imajı algısına olan katkısında çalışanlar ve müşteriler açısından değişiklik gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın evrenini, 200 beyaz yakalı çalışan ve sürekli olduğu düşünülen 300 yurt içi gri çimento müşterisi oluşturmaktadır. Çalışma örneklemini ise, tamamı beyaz yakalı olmak üzere 123 çalışan ve 30 yurtiçi gri çimento müşterisi üzerinde uygulanmıştır. Toplamda 153 geçerli anket formu geri dönüşü olmuştur. Bu kapsamda araştırmada kurumsal sosyal sorumluluğa ait iki temel alt boyutun paydaşlar üzerindeki bilinci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine how much importance was attached to activities relating to corporate social responsibility in the strategic management of a company operating in the cement industry and, in this context, to find out whether there was any difference between the perceptions of company employees and customers regarding the corporate social responsibility activities of the company. Another point which the study tried to reveal was to determine if the contribution of the corporate social responsibility activities to the perception of brand image differed between employees and customers. The population of the study consisted of 200 white collar employees and 300 domestic gray cement customers considered to be regular customers. The sample of the study, on the other hand, included 123 employees, all white collar, and 30 domestic gray cement customers. A total of 153 valid questionnaire forms were returned. In the scope, the influence of two fundamental subdimensions relating to corporate social responsibility on the consciousness of stakeholders was analyzed.