Turkish EFL teachers' perceptions towards feedback on writing
Türk İngilizce öğretmenlerinin yazma üzerine geri bildirim algıları
- Tez No: 393200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Geri bildirim vermenin öğrencinin yazma becerisini geliştirmede ve öğrenmesi üzerinde büyük etkileri vardır. Rea-Dickens (2006), geri bildirimin öğrencilerin güçlü ve zayıf yönlerini tanımlamada ve onları bir sonraki aşamaya yönlendirmede önemli olduğunu belirtiyor. Bu yüzden, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin yazılı geri bildirime karşı algılarını öğrenmek için bu araştırma yürütülmüştür. Verileri toplamak için çevrimiçi anket kullanılmıştır. Türkiye'nin farklı şehirlerinde, farklı okullardan ve farklı eğitim tecrübelerine sahip 157 İngilizce öğretmeni anketi gönüllü olarak doldurmuşlardır. Sonuçlar öğretmenlerin yazılı geri bildirime karşı olumlu tutumlara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Ancak, öğretmenlerin sadece yarısı süreç odaklı yazmayı sınıflarında kullanmaktalar ve ilk ve sonraki taslaklarda aynı odak noktalarına geri bildirim sağlamaktadırlar. Büyük bir kısmı ise değrlendirmeci geri bildirimi kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Providing written feedback has a vital impact in improving student writing and on student learning. Rea-Dickens (2006) states that feedback is valuable in identifying learners' strengths and weakness and guiding them to the next steps Thus, this study was conducted to find out the perceptions of English language teachers towards written feedback in Turkey. An online survey was used to collect the data. 157 English language teachers who work in different schools and have different teaching experience filled in the survey voluntarily from various cities of Turkey. The results of the study showed that teachers have positive perceptions towards providing written feedback. However, only half of them use process based writing in their class and they provide feedback to same points both in the earlier and later drafts. Majority of them prefer to give evaluative feedback.