Pazarlama aracı olarak sosyal medya kullanımı:Gıda sektöründe Facebook örneği
- Tez No: 393251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sosyal ağ sitelerinin kurulma amacı kişilerin sosyal bir çevre oluşturması ve kitlelerin birbirleriyle iletişim ve etkileşimini sağlamaktır, bunların yanı sıra firmalar tüketicilerinin düşünceleri hakkında fikir sahibi olmaya çalışıp bu düşünceleri biçimlendiren çevresel faktörleri inceleyip tüketicinin tercihini etkilemenin yollarını aradıkları bir pazarlama aracı olarak ta kullanmaktadırlar. Yapılan bu çalışmanın sonucunda hazır gıda firmalarının Türkiye'de kullanımı en çok yaygın olan sosyal ağ sitesi Facebook'u ne amaçla kullandıkları ve bunun sonucunda yapılan pazar faaliyetlerinin tüketicileri ne şekilde etkiledikleri hakkında bilgiler edinilmiştir. Facebook'u kullanana firmalarla yapılan mülakatlarda tüketicilerin Facebook'tan etkilenmelerinin firmaların bakış açısından belirlenmeye çalıştığı yapılan araştırmada görülmüştür. Firmaların Facebook stratejilerini, sosyal ağlardan beklentileri ve hedef müşteri kitleleri doğrultusunda oluşturmaktadırlar. Facebook'un tüketici bağlılığı ve firma bilinirliğini arttırması bunun yanında firmanın satışlarını olumlu yönde etkilemesi bu stratejinin başarılı olmasının sonucunda olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the Creating a social environment of the person is, the purpose of the establishment of the social networking site and provide the communication and interaction of the masses, as they, as well as companies and consumers of thinking about the idea of having to have to work these ideas shape the environmental factors examined consumers prefer a that the search for ways to influence marketing tool they use . As a result of this FMCG (FAST-MOVING CONSUMER FOODS) company operating one of the most widely usage of social network. They generally use Facebook. The consumers as a consequence of market activities carried out in Turkey on their way to affect what information was obtained. In interviews with consumers that are using the Facebook for their marketing startegy, has seen in research is trying to determine the point of view of firms affected by Facebook. Facebook strategy of the Company, constitute in line with expectations and target customers from social networks. Facebook and firm commitment to increase consumer awareness and this is positively affect the sales of the company. Because, it will be a result of the success of this strategy has been shown.