Lise öğrencilerinin öğretmenlerine ilişkin estetik liderlik algıları
High school students' perception of aesthetic leadership regarding their teachers
  1. Tez No: 393250
  2. Yazar: EJDER GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin öğretmenlerinin göstermiş oldukları estetik liderlik özelliklerini belirlemeye çalışmak ve öğrencilerin estetik liderlik ve alt boyutları' na ilişkin algı düzeylerini incelemektir. Ayrıca araştırmada, öğrencilerin estetik liderlik ve alt boyutlarına ilişkin algılılarının cinsiyet, okul türü ve okul adı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmaktadır. Nitel ve nicel boyutları içeren bu araştırmada karma (mixed) araştırma modeli benimsenmiştir. Nicel araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Kocaeli ili, Gebze ilçesine bağlı 18 ortaöğretim kurumunda eğitim gören 2907 lise öğrencisi oluştururken, örneklemini ise 7 farklı ortaöğretim kurumunda eğitim gören 625 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Lise öğrencilerinin estetik liderlik algı düzeylerine ait veriler Polat ve Kavak (2011) tarafından geliştirilen ''Estetik Liderlik Ölçeği'' kullanılarak elde edilmiştir. ELÖ ölçeğine Polat ve Kavak (2011) tarafından yapılan açımlayıcı faktör analizini doğrulamak için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve sonuçların tutarlı olduğu görülmüştür. Nitel araştırmanın, örneklemini ise, Gebze İlçesinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında 3 farklı ortaöğretim kurumunda eğitim gören 21 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan nitel araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Farklı üç okuldan temsilen seçilen 7' şer kişilik üç grup ile odak grup görüşmesi yapılarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin öğretmenlerinin göstermiş olduğu estetik liderlik özelliklerine ilişkin algılarının ''estetik görünüm'' etrafında sıklaştığı, en az vurgulanan estetik liderlik özelliğinin ise ''estetik yaklaşım'' olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularına göre, lise öğrencilerinin genel olarak estetik liderlik ve alt boyutlarına ilişkin algı düzeylerinin ''orta'' düzeyde olduğu; öğrenci algıların cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı fakat okul türü ve okul adına göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish the high school students' perception of aesthetic leadership regarding their teachers and to observe students' ''aesthetic leadership'' perception levels in relation to their teachers. Another purpose of this study is to examine the aesthetic leadership level of high school students according to their gender, type of school and school name. The research is designed as mixed model. The universe of quantitive research consists of 2907 students in 18 high schools, and sample of quantitive research consists of 625 students in 7 high schools in Gebze which is county of Kocaeli in 2014-2015 academic year. High school students perception of aesthetic leadership level was measured by Aesthetic Leadership Scale (ALS) by Polat and Kavak (2001). Students' answers were graded and these grades were used in generating various analysis. Based on the answers, the confirmatory factor analysis was implemented for ALS to confirm the explonatory factor analysis which was done by Polat and Kavak. The sample of qualitative research consists of 21 high school students from 3 different types of high schools in Gebze. Semi-structured interview form was used as data collection for the qualitative research. The data was collected by making focus group discussion with three different groups. The means of students' scores demonstrate that they have avarage level of AL sensitivity. Findings of the research showed that students' peceptions of AL become frequent on ''aesthetic appearance'' and the minimum frequency of students in AL is ''aesthetic approach''. The mean of students' scores demonstrate that they have medium level of AL sensitivity. Finding of the research also showed that there is not a statically significiant difference between students' sensitivity levels in gender but there is a statically significiant difference between their sensitivity levels in types of school and school name.