Fikrî mülkiyet haklarının ticaret şirketlerine sermaye olarak konulması
Intellectual property rights as capital in commercial companies
  1. Tez No: 393273
  2. Yazar: HABİBE DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sermaye, ticaret şirketlerinin amaçlarına ulaşması için ihtiyaç duydukları önemli bir unsurdur. Fikrî sermaye, bilginin ve teknolojinin önem kazandığı günümüz dünyasında büyük bir öneme sahip olup, ticaret şirketlerinin fikrî sermaye sahipliği, ticaret şirketlerinin değerini arttıracak niteliktedir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun da öngördüğü şekilde, fikrî mülkiyet hakları ticaret şirketlerine sermaye olarak konulabilmektedir. Bununla birlikte fikrî mülkiyet hakları çok çeşitli olup, hangi hakların hangi şartlarla sermaye teşkil edeceği genel olarak çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda öncelikle genel olarak sermaye kavramına değinilmiştir. Fikrî mülkiyet haklarının kapsamında bulunduğu aynî sermayeyle ilgili hususlar, şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri yönünden farklılıklarıyla birlikte açıklanmıştır. Fikrî mülkiyet haklarından hangilerinin sermaye teşkil edebileceği, bunların sermaye olarak konma usulü, sonuçları ve yaptırımlarıyla birlikte Yargıtay kararları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital is an important factor required for commercial companies to achieve their goals. As intellectual property has a great importance in today's world where the knowledge and technology have gained importance, owning intellectual property rights will increase the value of those companies. As ragulated in Turkish Commercial Code No. 6102, intellectual property rights is considered as capital in commercial companies. Accordingly, as there are many different kinds of intellectual property rights,“which rights will constitute capital in which conditions”will be the main subject of this study. In this study, first, the overall concept of capital is discussed. Issues related to capital in kind within the scope of intellectual property rights are described on their differences regarding partnership and companies. Lastly prosedure and affects of contribution of intellectual property as capital and enforcement problem in case of non-contribution are discussed in the light of Supreme Court decisions.