Uluslararası Hukukta devletlerin tanınması (Tanınmamış bölgeler)
State recognition in international relations (Unrecognized states)
- Tez No: 393275
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bir kurum ve kavram olarak devletin oluşumu, nitelikleri, orijini, biçimi, sınırları ve diğer özellikleri insanlık tarihi boyunca tartışıla gelmiştir. Devlet, genel olarak her dönemde "iktidarın kaynağı ve siyasal toplumun çatısı olarak düşünülmüştür. Tarihsel süreçte ise devlet, siyasal birleşmeyi ve bütünleşmeyi sağlayan bir sembol olarak kabul edilmiştir. Genel bir tanımlamayla devlet, belirli bir ülkede yaşayan ve bir üstün iktidara (otoriteye) tabi, örgütlenmiş insan topluluğunun meydana getirdiği sürekli ve hukukun kendisine kişilik tanıdığı siyasal bir varlıktır. Bu genel tanımlamaya göre devlet, kısaca insanların toplum yaşamında başvurdukları bir örgütlenme biçimi olarak ifade edilebilir. Bu nedenle günümüzde uluslararası toplumun temel öğesi olarak devlet kabul edilmektedir. Devlet, aynı zamanda uluslararası hukukun gelişiminde bugün de ilk planda yer alan bir yapıyı ifade etmektedir. Bir siyasal otoritenin uluslararası sistemde yeni bir devlet olarak tanınması uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler disiplinleri içinde geçmişten beri tartışmalı bir konu olarak yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni mevcut devletlerin yeni devletleri tanıma veya tanımama noktasında herhangi bir hukuki yükümlülüklerinin olmamasına karşılık bu konunun devletlerin dış politika tercihleri içinde sıklıkla gündeme gelmesidir. Bir başka deyişle uluslararası sistemde yer alan mevcut devletlerin inisiyatifinde seçimlik bir hak olarak kabul edilen tanıma konusu uygulamada herhangi bir standart olmadığından devletler tarafından çoğunlukla politik bir dış politika kartı olarak kendi ulusal çıkarlarına göre kullanılmaktadır. Bunun sonucunda mevcut bir devletin sınırları içinde oluşan yeni bir siyasal birim uluslararası sistemde yer alan mevcut devletlerin bir kısmı tarafından kolaylıkla devlet olarak tanınırken bir kısmı tarafından yok sayılmaktadır. Bu durum bazı devletlerce varlıkları kabul edilmeyen veya uluslararası sistemdeki anormallik olarak görülen tanınmamış bölgelerin oluşmasına neden olmaktadır. Söz konusu bu siyasal birimler çoğu zaman normal bir devlette olması gereken temel unsurlara (toprak, nüfus, egemenlik) sahip olmalarına rağmen uluslararası tanınma elde edemedikleri için birçok güçlükle yüz yüze kalmaktadırlar. Bu yüzden tanınmamış bölgeler/devletler resmi uluslararası ilişkilerin gölgesinde bir tür belirsizlik içinde ve her an yenilebilir bir savaş riski altında kendi varlığının özelliğini tanımlayan bir yapıda bulunmaktadırlar. Tanınmayan bölgeler günümüz şartlarında uluslararası sistem için bir tehdit unsuru olarak görülmese de sahip olduğu potansiyel dinamikler nedeniyle yakın gelecekte uluslararası sistemin istikrarı açısından büyük bir risk oluşturmaktadır. Çünkü tanınmayan devletler birçok yönden modern devlet sistemi içinde yer alan eksikleri ve kusurları ortaya çıkaran somut birimler olarak karşımızda durmaktadır. Bu nedenle bu tür oluşumlar gelecek yıllarda tüm devletlerin toprak bütünlükleri ve egemenlikleri açısından bir endişe kaynağı durumundadır. Bu çalışma genel itibariyle tanınmamış bölgelerin mevcut ayrılmak istedikleri devletle ilişkilerini incelemek yerine bu birimlerin nasıl ortaya çıktıkları, egemen devletlerin oluşturduğu uluslararası sistemde her türlü olumsuzluğa rağmen nasıl varlıklarını sürdürebildiklerini, diğer devletlerce nasıl algılandıklarını bütünsel bir şekilde detaylı olarak incelenmeye çalışmaktadır. Bu sayede akademik anlamda bir durum tespiti yapmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The formation of the state as an institution and concepts, characteristics, origin, format, borders and other properties has been debated throughout the history of mankind. In general, the States are considered as the source of power and the roof of the political community in each period of time. In the historical process, the state was adopted as a symbol that provides political unity and integration among the communities. With a general definition the state is a political entity that consisting of organized human community, living in a particular country and a subject to superior power (authority), continuous and her personality is recognized by law. According to this general definition, the state can be expressed as a form of organization applied by the people's social life. Therefore, the state has been accepted as a basic element of the international community. The State also refers to a structure located on the first plan for the development of international law today. The recognition of a political entity in the international system as a new state has always been a contentious issue both in International Relations and International Law disciplines. The main reason of this debate is the absence of any legal obligation for current state whether recognition or non-recognition of a new states. However, the matter of recognition of new states frequently comes to agenda of foreign policy preferences of current states. In other words, although, the recognition issue is being adopted as an optional elective right under initiative of current state in international system, the recognition issue is being used by the states mostly as an political foreign policy instrument in order to maximize their national interest due to absence of standards for this aspect in practice. As a result of this, a new political unit that emerges in the border of a current state can be recognized by some states in international states as a new state easily and some other states ignored those political units completely. This situation led to emerge unrecognized regions/states which are accepted some states as places that don't exist or seen as anomalies in international system. Although those political entities mostly have basic elements that should be in a normal state (territory, population, sovereignty) they have been faced with many difficulties due to lack of international recognition. So that, the unrecognized regions / states survive in a structure that defining the nature of their presence a kind of limbo and shadow of official international relations with the danger of renewable war risk. Although unrecognized states do not seen as a threat for the international system in recent conditions, but due to the potential dynamics they would be big risks for the stability of existing international system in the near future. Because, being as a concrete units unrecognized states confronts us in many ways reveals deficiencies and defects of the contemporary international system. Therefore, these kinds of formations are source of concern in terms of territorial integrity and sovereignty of all states in the coming years. This study aims to examine how these entities emerge, how they survive although all kind of difficulties among sovereign states and how they perceived by other states with holistic approach and make an academic due diligence instead of examine relations between unrecognized regions / states and parent state.