1960 - 1990 yılları arasında Amerikan Korku sinemasındaki muhafazakârlık
Conservatism in American Horror cinema between 1960's to 1990's
  1. Tez No: 393288
  2. Yazar: EGEMEN TOKATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN MEHMET ARSLANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Korku sineması, eğlendirmek ya da korkutmanın yanı sıra alt türleri vasıtasıyla farklı biçimlerde yansıttığı sosyolojik ve politik kaygılardan oluşan mesajları ile geçmişten günümüze bir köprü kurmaktadırlar. Bu köprü geçmişte başlamış dönemin siyasal ve toplumsal kaygılarının günümüze uyarlanması olarak görülebilir. Korku sinemasının özünde var olan muhafazakârlık kavramı, dönemin yaşanan olaylarına paralel bir şekilde, ideolojik çatısını bozmadan toplumların bilinçaltına yerleştirilmeye çalışılmıştır. Özellikle 1960'larda başlayan ve 80'lerde zirveye ulaşan bu tutumun izlerine günümüzde hala rastlamak mümkündür. Korku filmleri popüler kültürün bir parçası olsa da günümüzde hala kullandığı aynı metaforlar ve anlatı teknikleri ile egemen ideolojinin düşünce tarzını yansıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Beside, being funny and scary, horror cinema forms a bridge between past and present via its messages that are reflected through its sub-genres in many different ways and are that consisting of sociological and political worries. This bridge can be seen as an adaptation of the political and social worries of the past to our era. Having been parallel with the current era, conservatism,that horror movies have in their inheritance, has been tried to be imposed on the subconscious of the societies without losing anything froö of its ideological mission. Today, it is still possible to find the traces of that attitude, which started especially in 1960s and reached its peak in 1980s. Even though they are part of popular culture, they still preserve the hegemonic, ideological way of thought by using the same metaphors and narrative technics.