Etiyopya geleneksel Harar evlerinin analizi ve Harar evlerinin değişim ve dönüşümü üzerine modernleşmenin etkisinin irdelenmesi
Analysis of the ethiopian traditional Harari houses, the influence of modernization on the change and transformation of Harari houses
  1. Tez No: 393304
  2. Yazar: AMRELA SANY SURUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Etiyopya doğu Afrika'da yer alan, kendi dili, alfabesi, takvimi ve sayı işaretleri olan, diğer Afrika ülkeleriden farklı olarak, sömürgecilikten kurtularak egemenliğini koruyabilen tek Afrika ülkesidir. Bu çalışmada, Etiyopya'nın doğusunda yer alan Harar şehrinin geleneksel konutları incelenmiştir. Harar geleneksel konutlarda modernizimin etkisi incelenmiş, konutların değişim ve dönüşümü analiz edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde geleneksel konutların yer aldığı ülke Etiyopya ve Harar şehir hakkında genel bilgi verilmiştir. Harar şehrinin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine eklenmesi için Harar'ın kültürü ve geleneksel konutların oynadığı rölü detaylı incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise gelenek, modernleşme ve küreselleşme kavramlarının tanımları, aralarındaki etkileşime ve etkilere değinilmiştir. Etiyopya'da modernleşme sürecinin başlaması, modernleşmenin gelişmesinde önemli olaylar ve modernleşmenin Etiyopya'daki etkileri anlatılımıştır. Çalışmanın ana bölümü olan dördüncü bölümünde geleneksel Harar konutlarının bileşenlerini ve mekanlarının farklı türlerini detaylı bir şekilde incelenmiş, konutların iç mekan tasarımı, dekorasyonu, inşa edilme süreci ve kullanılan malzemeleri detaylı bir şekilde incelenerek örnekler ile açıklanmıştır. Bu incelemelerde Harari geleneksel konutların iç mekanlarında kullanılan dekorasyon öğeleri ve mekanların işlevlerinde olan değişiklikler analiz edilmiştir. Tezin beşinci bölümünde bu değişiklikler ve dönüşüm tartışılmış ve konutların günümüzdeki durumları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethiopia is a country located in eastern Africa, in the southern Red Sea region. It is an ancient country which has her own unique language, alphabet, calendar and number signs. In this thesis, the traditional Harari houses which are found in Harar, a historical city in eastern part of Ethiopia, were studied in detail. The effects of modernizm on the traditional Harari houses, the change and transformation of the houses were analized. The second chapter of this thesis gives general information about Ethiopia and the city of Harar. The role of the rich Harari culture and the unique traditional houses for the selection of Harar by UNESCO as a World Heritage Site was examined in detail. The third chapter explains the concept and studies the relationship of culture, modernizm and globalization. The introduction of modernism to Ethiopa, the main events in the process of modernization and the effects of modernization in the country are also disscussed in this chapter. The main chapter of this thesis, which is the fourth chapter, studies the traditional Harari houses in detail, it also analizes the the different types of spaces in the houses, the traditional elements of the houses with their meaning, the different types of interier decoration elements, the change on the function of some spaces, the construction process and the type of construction material used in building the houses are also succintly scrutinized. The fifth chapter of the thesis analizes the change, the transformation and the deformation of the houses; and it also reccomends the possible way of conservation that ables to preserve these houses.