Anonim şirketlerde özel denetim isteme hakkı
Right to request special audit in joint-stock company
- Tez No: 393311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamızda pay sahiplerini koruyan önemli bir hak olan özel denetim isteme hakkı ele alınmış ve özel denetim hakkı detaylı şekilde incelenerek varılan sonuçlar ortaya konulmuştur. eTTK'da md. 348'de düzenlenen özel denetim isteme hakkı özel denetim kurumundan beklenen yararı sağlamadığı için 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu özel denetim kurumunda önemli değişiklikler yapmıştır. Özel denetim kurumu pay sahiplerine bilgi sahibi olarak yönetimi denetlemesini, sorumluluk davası açmasını hatta şirketin haklı nedenle feshi gibi önemli haklar sağlar. Özel denetim isteme hakkı şirket sırlarının korunması ile bilgi alma ve inceleme hakkının elde edilmesi arasında denge sağlar. Böylece özel denetim şirket ile pay sahipleri arasındaki çıkar çatışmalarını dengeler. Bu çalışmanın amacı anonim şirketlerde özel denetim isteme hakkı konusunun detaylı bir şekilde incelenerek, Türk Ticaret Kanunu'ndaki eksiklikleri ve uygulamada ortaya çıkabilecek sorunları tespit edilmesi ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin sunulmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, right to request special audit, an important right that protects the shareholders is examimed and presenting the achieved results by examining in detail the right to special audit. Turkish Commercial Code numbered 6102 has introduced significant changes regarding the right to special audit as the right to request special audit regulated by article 348 of Turkish Commercial Code numbered 6762 did not produce expected level of shareholder benefit. The special audit leads to better other use of important sharehold rights like management audit as the owner of information, opening liability prosecution, even dissolution by just case to shareholders. The right to request special audit provides a balance between protection of company secrets and obtaining right to receive information and examine. Thus, special audit balances conflicts of interest between company and shareholders. The aim of this study is to determine the deficiency in the related provision of Turkish Commercial Code and problems that may ve arised in practice and to present the solutions to these problems by examine the subject of the right to request special audit.