Anonim şirketlerde özel denetim isteme hakkı
Right to request special audit in joint-stock company
  1. Tez No: 473497
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
6762 sayılı TTK'nın 348. maddesinde düzenlenmiş olan özel denetim kurumu, 6102 sayılı TTK ile önemli ölçüde değişikliğe uğramıştır. Pay sahipleri, paya bağlı haklarını bilinçli ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmelerine imkan tanıyan bilgi alma veya inceleme hakkına sahiptirler. Bu kapsamda pay sahiplerinin bilgi alma veya inceleme istemlerini ileri sürmelerine rağmen bu istemlerinin cevapsız bırakılması, ertelenmesi, haksız olarak reddedilmesi veya doyurucu bir şekilde cevaplanmaması söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, pay sahiplerinin, gerekli şartların varlığı halinde ikincil nitelikte bir hak olan özel denetim isteme hakkını kullanmaları mümkün olacaktır. Özel denetim kurumu, pay sahiplerine, şirketin yönetimi hususunda bilgi edinerek dolaylı bir şekilde yönetim kurulunu denetlemek suretiyle yönetim kurulunun yetkisini kötüye kullanmasına engel olma imkanı verir. Aynı zamanda özel denetim kurumunda, pay sahiplerine yalnızca haklarını kullanabilmeleri bakımından gerekli olan bilgilerin temin edilmesi suretiyle şirket sırlarının korunmasını sağladığından pay sahipleri ile şirket arasındaki çıkar çatışmaları dengelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The special audit institution, which is regulated in article 348 of the Turkish Commercial Code number 6762, has been amended significantly by the Turkish Commercial Code numbered 6102. Shareholders have the right of information and examination that enables them to use the rights related to the share in a conscious and healthy manner. Shareholders claims about the received information and examination, that claims may be left unanswered, postponed, unjustly rejected, or not responded satisfactorily. In such cases, shareholders can exercise their right of request special audit, which is a secondary right. The institution of special audit permits shareholders to audit the executive organ in an indirect manner, to prevent their misuse of power, by providing information on the administration of the company. At the same time in order to protect company secrets, the special audit, provides shareholders with the information that they require but only in an effort to exercise their rights. Thus the special audit institution, balances the conflict of interests between the shareholders and the company.