Anonim şirkette özel denetim isteme hakkı
Right to request special audit in joint stock companies
- Tez No: 638764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Anonim şirketlerde pay sahiplerinin özel denetim isteme hakkı, pay sahiplerini koruyan en önemli haklardan birisidir. Aynı zamanda, pay sahipleri ile şirket tüzel kişiliği arasında oluşabilecek muhtemel çatışmaları önleme amacı olan bir denge mekanizmasıdır. Bu nedenle, özel denetim kurumunun amacına uygun ve etkin bir biçimde işlemesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda, pay sahiplerinin özel denetim isteme hakkına ilişkin hem 6762 sayılı eTTK hem de 6102 sayılı TTK dönemindeki düzenleme detaylı bir biçimde incelenmiştir. Ayrıca kanun koyucunun, yeni düzenleme ile özel denetim isteme hakkının kullanılmasını zorlaştıran prosedürleri ortadan kaldırmak ve hakkın kullanılmasını daha işlevsel bir biçime kavuşturmak bakımından ne derece başarılı olduğu sorusuna da cevap aranmıştır. Çalışmamızın bir diğer amacı da uygulamada karşılaşılabilecek muhtemel sorunları tespit ederek bu sorunlara karşı doktrindeki farklı çözüm önerilerini incelemektir. Şüphesiz ki özel denetim isteme hakkının etkin bir biçimde kullanılması amacına ulaşılmasında şirketlerin ve mahkemelerin rolü büyüktür.
Özet (Çeviri)
Shareholders' right to request special audit in joint stock companies is one of the most important rights which protects shareholders. It is also an important balance mechanism which aims to prevent potential conflicts between shareholders and company. Therefore, in this regard execution of an expedient and efficient process is crucial. In this study, both legal regulations regarding shareholders' right to request special audit in previous Turkish Commercial Code and current Turkish Commercial Code has been reviewed in detail. Furthermore it is aimed to be understand if the law-maker achieved to revise the previous regulation which prevents to exercise of right to request special audit and create a more functional regulation. Another aim of this study is to identify possible problems expected to face in practice and review different approaches of the authors to this possible problems in doctrine. Undoubtfully companies and courts have a crucial role to achieve an efficient process of requesting special audit.