Gemi acenteliği sözleşmesi
Ship agency contract
- Tez No: 393341
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tez konusu olarak“Gemi Acenteliği Sözleşmesi”seçilmiştir. Gemi acenteliği sözleşmesi, gemi acentesi ile müvekkil arasında akdedilen, tam iki tarafa borç yükleyen rızaî öyle bir anlaşmadır ki, bununla gemi acentesi, belirli bir yer veya bölge içinde sürekli olarak, müvekkilinin teknik veya ticari idaresindeki geminin deniz ticaretinde kullanılmasını ilgilendiren sözleşmelere aracılık etmeyi veya bunları müvekkili adına yapmayı; müvekkil ise ücret ödemeyi üstlenir. Türk hukukunda acentelik ile ilgili temel düzenlemeler 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 102 ilâ 123. maddeleri arasında yer almaktadır. Gemi acenteleri hakkında, Gemi Acenteleri Yönetmeliği ve Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ olmak üzere ikincil düzenlemeler mevcuttur. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup, ilk bölüm gemi acenteliği sözleşmesinin temel esaslarına ayrılmıştır. Bu bölümde, öncelikle acentelik sözleşmesi ve gemi acenteliği sözleşmesinin tanımı verilmiş, ardından unsurları, hukukî niteliği, benzeri hukukî ilişkilerden ayırt edilmesi, gemi acenteliği sözleşmesine uygulanacak hükümler, gemi acenteliği sözleşmesinin tarafları, kuruluşu ve kapsamı incelenmiştir. İkinci bölümde, gemi acenteliği sözleşmesinin hükümlerinden bahsedilmiştir. Bu kapsamda, gemi acentesinin ve müvekkilin borçları ele alınmıştır. Son bölümde ise, gemi acenteliği sözleşmesinin sona erme nedenleri ve sona ermesinin hüküm ve sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Ship Agency Contract”is the subject of this thesis. Ship agency contract is the name of given to legal relationship which arises when two parties enter into an agreement relating to the merchant shipping, whereby one of the parties, called the ship agent, agrees to mediate or conclude contracts for the other called principal who agrees to pay in return for the ship agent's services. The main legal rules concerning agencies are setteled down in Turkish Commercial Code, Nr. 6102, Article 102-123. There are secondary legislation relating to the ship agencies: Regulation on the Ship Agencies and Ship Agency Services Tariff. This thesis is divided into three major parts. The first part outlines preliminary issues to the ship agency contract. This part defines the ship agency contract and examines its elements, legal nature, relations with other associated legal relationships, applicable rules and parties, establishment and scope of the contract. Second part attempts to explain the contractual obligations. In this context, ships agent's and principal's obligations are considered. Final part explains the termination of ship agency contract and its results.