Henryk Wieniawski'nin besteci-kemancı kimliği ve keman-piyano eserlerinin incelenmesi
Identity of Henryk Wieniawski as a composer-violinist and research on his violin and piano compositions
- Tez No: 509205
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CİHAT AŞKIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Henryk Wieniawski, keman tarihinde köklü yenilikler yaparak romantik dönemin önde gelen keman virtüözleri arasında yer almıştır. Ayrıca besteci kimliği ile de çok önemli yapıtlar ortaya koymuştur. Wieniawski, Paris'te eğitim aldıktan sonra Rusya'ya giderek farklı keman teknikleri üzerinde çalışmıştır. Fransız – Belçika ve Rus Keman Okulu tekniklerini harmanlayarak farklı bir anlayış yaratmış ve keman tekniğine yeni bir soluk getirmiştir. Ortaya çıkardığı bu yenilikler, zamanla uluslararası alanda kabul görerek kullanılmaya başlanmıştır. Besteci eserlerinde bu teknikleri sıkça kullanmıştır. Bu çalışmada, Polonyalı keman virtüözü ve besteci Wieniawski'nin hayatına değinilmiş, keman ve piyano için yazdığı eserler teknik ve müzikal olarak analiz edilmiştir. Ayrıca Wieniawski'nin yaşadığı ve konserleri için bulunduğu bölgelerdeki keman ekollerine olan etkileri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Henryk Wieniawski is a Polish violin virtuoso of romantic period who has made solid innovations in violin history. He is also known as a pioneer composer who has composed a number of masterpieces. Following his education received in Paris, Wieniawski went to Russia and studied on various violin techniques. He has created a brand new perspective for violin technique by blending the violin techniques employed at Franco-Belgian and Russian violin schools. Such new techniques he has created have found global acceptance and been in use over time. In addition, Wieniawski used such techniques very often in his works that have various structures. The life of Wieniawski, the said Polish violin virtuoso and composer, has been reviewed in this study. This study also analysis Wieniawski's works composed for violin and piano on a technical and musical basis, and covers his influence on violin schools prevalent in various places around the world where he lived and visited for performances.