Şâfiî mezhebinin oluşum sürecinde el-Büveytî ve el-Muhtasar isimli eseri
Al-Buwait's role in the process of the formation of Shafiî school with special reference to his work
  1. Tez No: 393363
  2. Yazar: ADEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Tezimiz Giriş, üç ana bölüm, sonuç ve ekten oluşmaktadır. Giriş bölümü konu ile ilgili teknik bilgileri içermektedir. Birinci bölüm; İmam Şâfiî'nin vefatından sonra yıllarca onun ders halkasını yöneten, gerek eğitim ve öğretim, gerekse telif faaliyetleriyle Şafiî hukuk düşüncesinin geniş alanlara yayılmasında önemli katkıları bulunan el-Büveytî'nin yaşadığı Abbasilerin ilk döneminin, siyasi, ekonomik, sosyal ve ilmi durumu ile el-Büveytî'nin hayatı ve yetiştiği ilmi çevreyi içermektedir.İkinci bölüm, fıkıh mezheblerinin ve Şâfiî fıkıh mezhebinin oluşum süreci ile el-Büveyti'nin bazı Usûlî görüşleri ve Şâfiî mezhebinin sistemleştirilmesindeki rolünü içermektedir.Üçüncü ve son bölüm, türünün ilk örneklerinden olan Büveyti'nin el-Muhtasar'ının (Kitabu Muhtasari'l-Büveytî) tanıtım ve değerlendirmesini, Ekler bölümü ise, el-Muhtasar'ın bilinen tüm el yazma nüshalarının (4 adet) örnek sayfalarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of an intrductory chapter, three main chapters, aconcluding chapter and an additional.İn the introduction part, there is technical information about the thesis, First part includes the first period of Abbasid's political, economic, social and scientific status in which Al-Buwaytî, continued the lesson chain of İmam Shafiî for years after his death and widen Shafiî sect to the large areas not only with teaching but also with publishing activities, lived and his life and the scientific environment he grew up. The Second part includes the canon jurisprudence of Islam Sect and Shafiî's the canon jurisprudence of Islam sect's formation period and same of al-Buwayti's method sights and his role which he systematized Shafiî's sect. The third and the last part includes al-Buwaytî's al-Mukhtasar's, the first examples of its type (may be the first one), introduction ond evalouation. The addition part includes al-Mukhtasar's all known hand writing copies examples pages (4 numbers)