Amin Maalouf'un eserlerinde kitap imgesi
Book image in Amin Maalouf's novels
  1. Tez No: 393437
  2. Yazar: NURCAN GÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, Lübnan asıllı çağdaş Fransız yazar Amin Maalouf'un Semerkant (Samarcande, 1988), Tanios Kayası (Le Rocher de Tanios, 1993), Yüzüncü Ad-Baldassare'ın Yolculuğu (Le Périple de Baldassare, 2000) adlı romanlarında kitap imgesini Alman filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel'in tarih ve felsefe kuramı ışığında ele alıp detaylı bir şekilde incelemektir. Maalouf'un söz konusu üç romanında kitap imgesini bütün boyutlarıyla incelemek için, felsefe tarihinin en son ve kendinden önceki bütün felsefi sistemleri özümsemiş, büyük bir sistemin kurucusu olan Hegel'in özellikle tin, diyalektik ve tarih kavramları önem kazanır. Hegel'in sınırsız, koşulsuz ve değişmez olarak nitelediği tin, ancak tarih içinde var olur. Tinin ilerlemesi tarihin ilerlemesidir. Tarih ise içinde çelişkili unsurlar barındıran diyalektik bir süreçtir. Tin kavramı Maalouf'un romanlarında kitap imgesine dönüşerek somutlaşır. Semerkant'da İranlı şair Ömer Hayyam'ın Rubaiyat'ı, Yüzüncü Ad-Baldassare'ın Yolculuğu'nda kutsal adı gizleyen Yüzüncü Ad ve Tanios Kayası'nda ise Tanios-keşk'in kaybolmasını yöre halkının ağzıyla anlatan Dağlılar Tarihçesi ile Katırcının Bilgeliği olarak karşımıza çıkar. Doğu ile Batı kültürleri arasında edebi aracı olan Maalouf'un romanlarında kitap imgesi, tarihi ve tarihi kişilikleri, bilgeliği, insansal ve tanrısal hakikati, aşk arayışını, kadını, korkuyu, belleği temsil eder.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze in detail the book image in French-Lebanese writer Amin Maalouf's novels, Samarkand (1988), The Rock of Tanios (1993), Balthassar's Odyssey (2000) within the framework of German philosopher Georg Wilhelm Friedrich Hegel's design of history and philosophy. In order to analyze all aspects of the book image in the novels in question, the most important theoretician of the philosophy of history, Hegel's concepts of spirit, dialectic, and history gain importance. The spirit, which is defined by Hegel as infinite, unconditional and stable, only exists in history. The advancement of the spirit means the progress of the history. Yet, the history, including contradictory elements, is a dialectical process. The concept of the spirit is solidified by transformation to the book image in Maalouf's novels. It appears as“Rubaiyat”of Persian poet Omar Khayyam in Samarkand,“The Hundredth Name”, keeping the holy name in Balthassar's Odyssey, and“Wisdom from a Mule's Back”and“Mountain Almanac”in The Rock of Tanios. The book image in the novels of Maalouf, who is a culture dealer between East and West, represents history and historical figures, wisdom, the reality of human and God, quest of love, woman, fear, and memory.