Jean Rhys'in Voyage in The Dark ve Chinua Achebe'nin Things Fall Apart adlı romanlarında sömürge sonrası feminizm kuramının incelenmesi
An analysis of Voyage in The Dark by Jean Rhys and Things Fall Apart by Chinua Achebe within the framework of postcolonial feminist theory
- Tez No: 393438
- Danışmanlar: PROF. DR. EMSAL SEMA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
“Jean Rhys'in Voyage In The Dark ve Chinua Achebe'nin Things Fall Apart Adlı Romanlarında Sömürge Sonrası Feminizm Kuramının İncelenmesi”başlıklı bu tez ile, 20. yy yazarlarından Dominik asıllı İngiliz Jean Rhys ve Nijeryalı Amerika'da yaşamış olan Chinua Achebe gibi iki farklı yazarın farklı dönemlerde fakat aynı yüzyıllarda yazdıkları eserlerinde kadın karakterlerin yaşadıkları sorunlar, Sömürge Sonrası Feminizm açısından tartışılmaktadır. Sömürge Sonrası feminizmin öncül savunucularından Chandra Talpade Mohanty'nin de ironik olarak tabir ettiği ve ayrıca Batı Feminizmin söylemsel bir pratiği olan“Üçüncü Dünya Kadını”kavramına karşı çıkılmaktadır. Ekonomik ve siyasi sömürgeciliğin uygulandığı ve kadının sömürüldüğü bu topraklar (Nijerya ve Karayipler) tezin araştırma örneklemini oluşturmaktadır Bu tezde yer alan romanlar, farklı kültürlerden ve farklı yazarlardan seçilmiştir. Buradaki amaç, diaspora neresi olursa olsun kadınların sömürgeci güçler tarafından boyunduruk altına alınmış olduğunu çarpıcı bir şekilde ele alabilmektir. Aynı zamanda, biri feminist diğeri anti feminist yazar seçilmesindeki sebep ise kadın karakterlere olan tutum ve davranışların ne ölçüde değiştiğini gözlemlemek ve karşılaştırmaları göz önünde bulundurmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis“An Analysis of Voyage in the Dark by Jean Rhys and Things Fall Apart by Chinua Achebe within the framework of Postcolonial Feminist Theory”aims to explore female characters in the novels within the light of Postcolonial Feminism and it addresses the problems of these female characters in the novels of Jean Rhys and Achebe who lived in the same century but in different diasporas. The purpose of this study is to show that women are oppressed both by patriarchal order and European colonial powers in the Third World countries. For this reason, feminist ideology is not sufficient for resolving the problems and complaints of women who live in underdeveloped countries. The reason why these territories (Nigeria and Dominica) studied is that both of them are colonized by British colonial rule. Both Nigeria and Dominica couldn't gain independence from Great Britain till 1950s during this colonial era, native people especially women are affected unfavorably and their cultures, traditions, their way of living is all abused by European colonial powers. In this very study, women characters are observed by not only feminist theory but also postcolonial feminist theory. Jean Rhys who lived in England for fourteen years is aware of being“othered”by West and labeled as Third World Woman and as well, African woman writers like Flora Nwapa Chikwenye and Buchi Emecheta are as well against to Western feminism and advocate for women who are othered by West.