Proje temelli kalkınmaya eleştirel yaklaşım: Muş ili örneği
A critical approach to project-based development: Sample of Muş province
  1. Tez No: 393446
  2. Yazar: ATİK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇABUK KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada, Muş ili örneğinde uygulanan kalkınma projelerinin eleştirel açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın türü nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasıdır. Bu çerçevede öncelikle Muş ilinde uygulanan SODES ve DAKA projelerinin genel bir envanteri çıkartılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılıyla proje uygulayıcısı ve proje yararlanıcısı olarak toplamda 24 kişi ile görüşülmüştür. İlgili kamu kurumlarının ve yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarının verilerinden hareketle, ilin sosyo-ekonomik yönden gelişmişlik durumu ve uygulanan projelerin katkı düzeyi analiz edilmiştir. Bu bağlamda kalkınma ile ilgili temel yaklaşımlara yer verilmiş ve Türkiye'de uygulanmakta olan kalkınma politikaları değerlendirilmiştir. Çalışmada, SODES ve DAKA tarafından uygulanmakta olan kalkınma projelerinin ilin ve bölgenin temel sorun alanlarının çözülmesindeki katkısının oldukça düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Proje yararlanıcı ve uygulayıcılarının kalkınma projeleriyle ilgili tutum ve beklentileri arasında farklılıkların olduğu görülmüştür. Söz konusu projelerle bölgesel dengesizlik, azgelişmişlik, yoksulluk, işsizlik gibi temel toplumsal sorunların giderilmesinin zor olduğu görülmektedir. Bu bağlamda uygulanmakta olan kalkınma politikalarının ve kalkınmayla ilgili faaliyet gösteren kurumların gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmayla, kalkınma politikaları ve projelerine ilişkin eleştirel bir yaklaşımın geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the development projects in Muş Province critically. This is a case study among qualitative research designs. Within this frame, the inventories of the SODES and DAKA projects that have been implemented in Muş have been taken. In this study, total 24 people were interviewed as the project beneficiaries and the project implementers through semi-structured interviews. The socio-economic level of the development in the province and the level of the contribution that these projects bring have been analyzed with reference to data elicited from the relevant public institutions and semi-structured interviews. In this context, this study examines the fundamental approaches about the development and evaluates the developmental policies implemented in Turkey. It has been concluded that the influence of the projects implemented by SODES and DAKA on the solutions of basic problems of the province and the region is considerably low. It has also been observed that there are differences between the attitudes and expectations of the project beneficiaries and the project implementers. It seems to be difficult to overcome the basic social problems such as regional imbalances, underdevelopment, poverty and unemployment. In this context, it is necessary to revise and reorganize the developmental policies that are being implemented and institutions dealing with them. This study aims to contribute to developing a critical approach to the developmental policies and projects.