Mısır'daki toplumsal hareketler ve Anadolu Ajansı: Örnek olay olarak Anadolu Ajansı'nın twitter iletilerinin analizi
Social movements in Egypt and Anadolu Agency: An analysis of twitter messages of Anadolu Agency
- Tez No: 393448
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Bu çalışmada, Anadolu Ajansı'nın, Mısır'da ordunun yönetime el koyması sonrası iki haftalık süreçte gelişmeleri aktarırken, Türk dış politikasına hakim olan söyleme paralel yayın yapıp yapmadığı, Twitter'daki içerikleri üzerinden incelenmiştir. @anadoluajansi'nın 507 tweeti, nicel ve nitel içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, ''AA'nın, söz konusu dönemde Türk dış politikasının öncelikli konusu haline gelen Mısır'ı önemli gündem maddelerinden biri olarak gördüğünü ve dış politikaya hakim olan (darbe karşıtı ve Mursi yanlısı) söyleme paralel yayın yaptığını'' ortaya koymuştur. Anadolu Ajansı'nın, Mısır'daki olayın, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler yönünden yarattığı sorunları gündeme taşırken, AFP ve Reuters'e göre Twitter'ı daha etkin kullandığı görülmüştür. Twitter hesabını takip edenlerden söz konusu tweetlerle etkileşim kuranların büyük çoğunluğunun, AA'nın bu yayın politikasına olumlu yaklaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether Turkey based Anadolu Agency broadcasted news in line with the dominant discourse of Turkish Foreign Policy in first two weeks after the military seized power in Egypt where elected president Mursi toppled by the coup. In total 507 tweets from @anadoluajansi were used to perform quantitative and qualitative content analyze in the study over the course of the two weeks. The results of this research indicated that AA has acknowledged Egypt, hich has became the primary topic of Turkish foreign policy, as one of most important agenda item and published news in line with the dominant discourse (anti-coup and pro-Mursi). Anadolu Agency has used its Twitter account more effectively than other agencies such as AFP and Reuters to highlight and keep on the agenda various problems that occurred in the aftermath of the coup such as human rights issues, freedom issues and suspension of democracy. Most of the followers of AA's twitter account see that editorial policy of agency was positive, according to the study.