Yüzüncü yılında Türk-Ermeni ilişkilerine psiko-politik yaklaşım: Başkent Erivan'da bir anket çalışması
In the centenary, psycho-political approach to Turkish-Armenian relations: A survey study in Yerevan
- Tez No: 393467
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türkler ve Ermeniler yüzyıllar boyunca aynı bölgede yaşamış, benzer adetlere, yemeklere ve yaşam biçimlerine sahip olmuş fakat zaman içerisinde aralarındaki küçük farklılıklar sebebiyle çatışma içerisine girmişlerdir. Türklerin 1915 tarihinde Ermenilere uyguladığı tehcir sonucunda Ermeniler Türkleri tehdit olarak algılamışlardır. Oluşan bu Türk düşmanlığı ve Türklerden kaynaklandığına inanılan acılar ve kayıplar Ermeniler açısından o kadar sağlam ve kuvvetli bir boyuta ulaşmıştır ki tüm dünyada örgütlü bir yapıya sahip olan Ermeni diasporası ve Ermeni kimliği üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olmuştur. Ermenilerin yaşadığına inandıkları mağduriyetler ve aşağılanma duygusu Ermeniler tarafından çok güçlü bir biçimde kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar taşınmıştır. İki toplumu da olumsuz olarak etkileyen bu sorun, şimdiye kadar çeşitli sosyal bilim disiplinleri siyaset bilimi, tarih, psikoloji ve uluslararası ilişkiler gibi araçlarla irdelenmeye çalışıldıysa da sorunu çözmede yeterli olamamıştır. Aradan yüzyıl geçmiş olmasına rağmen 1915 olaylarının hala dünya konjonktüründe gündemde olmasının altında psiko-politik faktörler yatmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda tez çalışması Türk- Ermeni ilişkilerini tarihi boyutundan ziyade psiko-politik açıdan değerlendirmiştir. Çalışmada ayrıca Türk Ermeni ilişkilerine Ermenistan Ermenileri açısından değerlendirmek amacıyla Ermenistan'ın başkenti Erivan'da röportaj ve anket çalışması yapılmıştır. Erivan'da bulunan Ermenilerle yapılan röportaj ve anket çalışması sonucunda Ermeni Kilisesi, diaspora, kimlik ve büyük grup kimliği gibi belli başlı olguların Türk-Ermeni ilişkilerini etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turks and Armenians have lived in the same area over the centuries, have been in similar customs, cuisine and lifestyle, but in time they entered into conflict because of minor differences between them. Armenians perceived Turks as a threat as a result of practised the relocation of Armenians by Turks in 1915. Composed of these Turkish hostility and suffering and casualties believed to have been arised from Turks have reached a size that is sturdy and strong, have had a significant impact over Armenian Diaspora having an organized structure all over the world and Armenian identity. The sense of victimization and humiliation, Armenians believed to lived through by Armenians, has moved up to the present very strongly to be transferred from generetion to generation. Although this problem affects both society as a negative has been endeavored to scrutinized with the tools such as the various social sciences of political science , history, psychology and international relations, it has not been enough to solve the problem. It has been psycho- political factors under the events of the 1915 are still on the agenda in the world conjuncture, though in the meantime a century had gone. In line with this information thesis work was to evaluate Turkish-Armenian relationship the point of the psycho- political rather than historical dimention. The study also was conducted survey and interview in order to evaluate Turkish-Armenian relations in terms of Armenia's Armenian in Yerevan the capital city of Armenia. The results of conducting surveys and interviews with Armenians in Yerevan, It was concluded that certain phenomena such as Armenian Church, Diaspora, identity and large-group identity effect Turkish-Armenian relations.