The impact of institutional enviroment and corporate governance on portfolio equity invesment: A longitudinal study
Kurumsal çevre ve yabancı portföy kalemler yatırım kurumsal yönetim etkisi: Bir boyuna çalışma
  1. Tez No: 393846
  2. Yazar: İBRAHİM MOHAMED SHEİKH MOHAMUD
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MEHMET NASİH TAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son on beş yıl içinde özkaynak ve borç hem de biçiminde küresel hisse senedi portföyü yatırım hacmi önemli bir artış olmuştur. Buna ek olarak, yatırım bu formu birçok ülke için finansman önemli bir kaynak haline gelmiştir. Böylece, bu koşulları anlamak için önemli olan bir ülkede bu yatırım artışları altında. Günümüze kadar gelen edebiyat pazar büyüklüğü ve alıcı ülkenin verimliliği, dışa açıklık, portföy hisse senedi yatırımı çekmek faktörler olarak kaynak ülke ve yasal kurumlardan olan uzaklığa odaklanmıştır. Bu çalışmada, bu ülkenin aldığı hisse senedi portföyü yatırım alıcı ülkedeki her iki kurumun etkisini ve kurumsal yönetişim kalitesini analiz. Ben bir ülkeye portföy özkaynak akımları bu ülkede kurumsal çevre mülkiyet haklarının korunması, yolsuzluk özgürlüğü, mahkeme bağımsızlığı, verimlilik hükümet ve bürokrasi içinde ve işlemler için güvenli bir ortam sağlar, eğer yüksek olacağını savundu. Üstelik, kurumsal yönetimin kalitesi portföy öz sermaye yatırımı çekmek önemli bir faktör de olduğunu savundu. Benim analiz sonuçları portföy sermaye yatırım hem kurumsal çevre ve kurumsal yönetişim ile ilgili olduğunu argüman için güçlü bir destek sağlamak 1990 ve 2014 yılları arasında 76 ülke için uzunlamasına veri kümesi oluşan geniş bir örneklem üzerinde benim argümanları test etti. Bu daha iyi okullar, yabancı portföy hisse senedi yatırımı çekmek olduğunu.
Özet (Çeviri)
There has been a significant increase in the volume of global portfolio equity investment in the form of both equity and debt in the last fifteen years. In addition, this form of investment has become a major source of financing for many countries. Thus, it is important to understand the conditions under which this investment increases in a country. Extant literature has focused on market size and efficiency in the receiving country, trade openness, distance from the source country and legal institutions as factors that attract portfolio equity investment. In this study, I analyzed the impact of both institutions and quality of corporate governance in the receiving country on portfolio equity investment that this country receives. I argued that portfolio equity flows into a country would be higher if the institutional environment in that country provides for protection of property rights, freedom from corruption, court independence, efficiency in government and bureaucracy, and a secure environment for transactions. Moreover, I argued that the quality of corporate governance is also a major factor that attract portfolio equity investment. I tested my arguments on a large sample consisting of a longitudinal dataset for 76 countries for the years between 1990 and 2014. The results of my analyses provide strong support for the argument that portfolio equity investment is related to both institutional environment and corporate governance. That is better institutions attract foreign portfolio equity investment.