Prostat kanserli olgularda kan PSA düzeyi ile piwil2 kök hücre proteini korelasyonu ve piwi l2 gen ifadesi düzeylerinin insan kanı ve prostat doku örneklerinde araştırılması
Investigation of corelation between serum psa level and piwil2 gene expression and detection of expression of piwi l2 gene levels in serum and prostate tissue
  1. Tez No: 393871
  2. Yazar: HALİL TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Prostat, selim veya habis neoplazmlarıyla en çok hastalanan erkek organıdır. Anatomik olarak gerçek pelviste, retropubik boşlukta (Retzius boşluğu) pubis simfizisin arkasında yer alır. Prostat kanseri, Amerikan erkekelerinde en sık tespit edilen kanser olup kanserden ölümlerin en sık görülen ikinci nedenidir. Bütün kanserler arasında prostat kanseri yaşla birlikte en hızlı artış gösteren kanser türüdür. Günümüzde prostat kanserinin tanısında serum PSA düzeyi ve parmakla rektal muayene rutin olarak kullanılmaktadır. PSA ise (Prostat Spesifik Antijen) prostatın epitel hücreleri tarafından üretilen ve seminal sıvıda yüksek oranda bulunan protein yapısında bir enzimdir. Normal durumdaki prostattan seruma az miktarda karışmaktadır. Kandaki yükselme, prostat hastalığının göstergesidir. PSA normalde, 4 ng/ml'nin altında olmalıdır. Prostat kanserinden şüphelenilen olgularda kesin tanı prostat iğne biyopsisi ile konmaktadır. Fakat prostat iğne biyopsisi %25-30 oranında kesin tanı verememektedir bu olgularda tekrar biyopsi hatta satürasyon biyopsileri (24-26 kadran) gerekebilir ve bu nedenle kesin tanının 3-6 ay gecikmesine neden olabilmektedir. Genetik biliminde gelişmelerle beraber birçok kanserde kök hücre gen ekspresyon düzeyinin arttığı gösterilmiştir. Bunlardan bir tanesi de piwil2 genidir. Amaç: Prostat kanserli olgularda bir kök hücre proteini kodlayan piwil2 geni ile kan PSA düzeyi korelasyonunu ortaya koyabilmektir. Böylece prostat kanseri tanısında ek bir yöntem olarak piwil2 gen ekspresyonu düzeyinin yeri olup olmadığı anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Bening and malignant prostate diseases are the most common diseases of men. Prostate is is located at the true pelvis behind symphisis pubis in the retropubic (Retzius) space. Prostate cancer is the most common cancer among American men and the second most commen cause of death due to cancer. Prostate cancer incidance rate highly increase whit age. Daily, prostate cancer diagnosis is made routinely with PSA level and digital rectal examination. PSA is an enzym which is made of proteins, produced by prostate epitheliai cells and found highly in seminal fluid. Normally PSA is released lowly from prostate to serum. Increased levels of PSA in the serum is indicator of prostate disease. PSA should be lower than 4 ng/ml in serum. In suspician of prostate cancer, definitive diagnosis is made by prostate biopsy but prostate biopsy is insufficient at about 25-30 of cases. In these situation re-biopsy or saturation biopsy(24-26 quadrant biopsy) is necessary whit risk of late diagnosis about 3 to 6 mounts. Whit development in genetic science, lots of genetic impression alterations are shown, one of them is piwil2 gene. Aim: In prostate cancer cases there is a corelation between PSA level and piwil2 gene which is a protein coding a stem cell. In this study if is going to be discussed that piwil2 gene may be a alternative diagnostic method for prostate cancer.