Küçük hücre dışı akciğer karsinomlu hastalarda F-18 FDG PET-BT metabolik volümetrik parametrelerin sağ kalım ve mediastinal evreleme ile ilişkisi
Correlation of F-18 FDG PET-CT based on metabolic volumetric parameters with survival and mediastinal staging in patients with non-small cell lung carcinoma
- Tez No: 393903
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KULA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Küçük hücre dışı akciğer karsinomlu (KHDAK) hastalarda F-18 FDG PET-BT ile elde edilen metabolik volümetrik parametrelerin (PET-MVP) sağ kalım ve prognostik faktörler ile ilişkisini belirlemektir. Ayrıca F-18 FDG PET-BT ile yapılan mediastinal evrelemenin tanısal ve prognostik değerini tespit etmek amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Eylül 2009-Ocak 2012 tarihleri arasında KHDAK tanısı ile tedavi öncesi PET-BT görüntülemesi yapılan toplam 215 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Primer tümörden elde edilen PET-MVP değerlerinin ve diğer prognostik faktörlerin sağ kalım ile ilişkisi tek ve çok değişkenli analizler ile belirlendi. Eşik segmentasyon yöntemi (SUVmax'ın %38 ve %50 eşik değerleri) ile elde edilen PET-MVP değerlerine ait ROC eğrileri ile karşılaştırıldı. Ayrıca mediastinoskopi ve PET-BT mediastinal değerlendirmesi (PMD) yapılan 79 hastanın sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama takip süresi 22 ay ve ortanca genel sağ kalım süresi 13±1,4 ay bulunmuştur. Tek değişkenli analizlerde yaş (p:0,006), evre (p:
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the relationship between metabolic-volumetric parameters (PET-MVP) based on F-18 FDG PET-CT with survival and prognostic factors in patients with non-small cell lung carcinoma (NSCLC). Also, to investigate the diagnostic and prognostic value of mediastinal staging by using F-18 FDG PET-CT. Patients and Methods:: Total of 215 patients with NSCLC who underwent PET-CT before any therapy between September 2009 and January 2012 were evaluated retrospectively. Univariate and multivariate analyses were performed to assess the relation of survival and PET-MVP, and the other prognostic factors. We compared ROC curves obtained by thresholds segmentation method (using thresholds of 50%/ 38% of the maximal SUV with in the lesion) . Also a comparison was performed between mediastinoscopy and results of mediastinal evaluation by PET-CT (PMD) in 79 patients. Results: The mean follow up time was 22 months and the estimated overall survival for cohort was 13±1,4 months. Univariate analyses showed that age (p: 0.006), stage (p :