Erken term yenidoğanlarda erken dönem mortalite ve morbidite
Short term mortality and morbidities in early term infants
- Tez No: 493407
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ZEYNEP İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Erken term dönemde doğan bebeklerde erken dönem mortalite ve morbiditelerin görülme sıklığının araştırılması, term dönemde doğan bebeklerle karşılaştırılması, elde edilen veriler ışığında doğumun optimal zamanlaması ile ilgili bilgi elde edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereçler: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nda 01.01.2015-31.12.2016 tarihleri arasındaki iki yıllık dönemde 37 0/7 ile 41 6/7 gestasyon haftaları arasında doğan bebeklerden çalışma kriterlerine uyan 1969 vaka çalışmaya alınmıştır. 37 0/7 ile 38 6/7 gestasyon haftaları arasında doğumun, canlandırma ihtiyacı, solunum desteği ihtiyacı, solunum morbiditeleri, hipoglisemi, fototerapi gerektiren hiperbilirubinemi, dehidratasyon, enfeksiyöz morbiditeler, nörolojik morbiditeler, hastanede yatış süresi ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış gereksinimi gibi erken dönem morbiditeler ve mortalite üzerine etkisi retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1969 bebeğin %48.4'ü erken term dönemde, %51.6'sı term dönemde doğmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the incidence of early mortality and morbidity in infants born in early term period, to compare them with infants born in term period, to determine the optimal timing of birth in the obtained data. Materials and Methods: A total of 1969 cases were included who fulfilled the study criteria and born during the two-year period between 01.01.2015 and 31.12.2016 in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. The effects of early term birth on early mortality and morbidities, such as need for resuscitation, respiratory support, respiratory morbidities, hypoglycemia, hyperbilirubinemia requiring phototherapy, dehydration, infectious morbidities, neurological morbidities, duration of hospitalization and need for admission to the neonatal intensive care unit were retrospectively reviewed. Results: Of the 1969 babies included in the study, 48.4% were born in the early term period and 51.6% were born in the term period.