Total kalça protezi ameliyatlarında yüksek doz traneksamik asit uygulamasının kanama, kan transfüzyonu, fibrin yıkım ürünleri ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of high-dose tranexamic acid administration in total hip arthroplasty on bleeding, blood transfusion, fibrin degradation products and renal functions
  1. Tez No: 393928
  2. Yazar: SEHER ORBAY YAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada; total kalça protezi ameliyatı planlanan hastalarda insizyondan yaklaşık 15 dakika önce uygulanacak olan traneksamik asitin (TA) kanama, kan transfüzyonu, fibrin yıkım ürünleri ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Etik kurulu onayı alındıktan sonra, total kalça protezi ameliyatı geçirecek olan Amerikan Anestezi Topluluğu (ASA) I-III, 18-75 yaş arası 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma randomize ve çift kör olacak şekilde yürütüldü. Hastalar TA ve kontrol (K) grubu olarak ikiye ayrıldı. TA grubu hastalara traneksamik asit 50 mg/kg dozunda verildi. K grubu hastalara ise 100 cc NS verildi. Hastalara kombine spinal-epidural anestezi uygulandı. Operasyon öncesi hemoglobin (Hgb), hematokrit (hct), trombosit sayısı, PT, PTT, fibrinojen, D-dimer, kan üre azotu (BUN), kreatinin ve sistatin-C çalışılması için kan alındı. İnsizyondan 15 dakika önce 100 cc NS veya TA eklenmiş NS 30 dk'da infüzyonla verildi. İntraoperatif kanama miktarı kaydedildi. Postoperatif birinci gün hastalardan tekrar Hgb, hct, trombosit sayısı, PT, PTT, fibrinojen D-dimer, BUN, kreatinin ve sistatin-C değerleri için kan alındı. Hastalara intraoperatif ve/veya postoperatif verilen eritrosit süspansiyonu ve/veya plazma miktarları kaydedildi. Hastaların hastanede kalış süreleri kaydedildi. Bulgular: TA grubunda intaroperatif kan kaybı, verilen kan ve plazma miktarı K grubundan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p =0,000). TA grubunda postoperatif verilen kan miktarı K grubundan anlamlı olarak daha düşük olup (p=0,000), taburcu olma esnasında TA grubunda Hgb değeri K grubundan anlamlı olarak daha yüksek (p =0,006) kaydedilmiştir. TA grubunda postoperatif sistatin-C değeri preoperatif döneme göre anlamlı düşük olup (p < 0,017), TA grubunda hastanede kalış süresi K grubundan anlamlı olarak daha düşük (p =0,000) kaydedilmiştir. Sonuç: Total kalça protezi ameliyatlarında insizyondan 15 dk önce infüzyon olarak uygulanan 50 mg/kg TA'in; intraoperatif kan kaybı miktarını, intraoperatif ve postoperatif eritrosit süspansiyonu gereksinimini azalttığı, hastaların taburculuktaki Hgb değerlerinin daha yüksek olmasına neden olduğu, böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemediği ve hastanede kalış sürelerini kısalttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In the present study, we aimed to investigate the effects of tranexamic acid administration 15 minutes before incision on bleeding, blood transfusion, fibrin degradation products and renal function in patients undergoing total hip arthroplasty. Patients and Methods: After obtaining ethical approval; ASA I-III, sixty patients aged between 18-75 years undergoing total hip arthroplasty were encluded to the study. The patients were randomly assigned into 2 groups as TA and K groups. TA was given dose of 50 mg/kg to TA group, while NS (100 cc) was given to K group. Combine spinal-epidural anesthesia was applied to the patients. In all subjects, blood samples were taken before surgery in order to study Hgb, hct, platelet count, PT, PTT, fibrinogen, D-dimer, BUN, creatinine and cystatin-C. Fifteen minutes before incision NS with or without TA were given via infusion. The amount of intraoperative bleeding was recorded. On the first postoperative day Hgb, hct, platelet count, PT, PTT, fibrinogen, D-dimer, BUN, creatinine and cystatin-C values were re-evaluated. Amount of intraoperative and/or postoperative transfusions of erythrocyte suspension or plasma were recorded. Length of hospital stay was also recorded. Results: Blood loss, amount of transfused blood and/or plasma intraoperatively and amount of blood transfused postoperatively were found to be significantly lower in TA group when compared with K group(p =0,000). Hemoglobin values at discharge were significantly higher in TA group than K group (p =0,006). It was found that postoperative cystatin C levels were signicifantly lower when compared to preoperative period in TA group (p < 0,017) . Length of hospital stay was significantly shorter in TA group than K group (p =0,000). Conclusions: TA was given intravenously before incision in total hip arthroplasty; reduced intraoperative blood loss and need of intraoperative and postoperative erythrocyte suspension and also this approach provided higher Hgb values at discharge. This procedure did't negatively affect renal functions and shortened of hospitalization time.