Renal transplantasyon sonrası meydana gelen eritrositoz sıklığının ve risk faktörlerinin araştırılması
Risk factors of erythrocytosis post renal transplantation
  1. Tez No: 393949
  2. Yazar: FATMA ÖZGE KAYHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA BALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Posttransplant eritrositoz(PTE), başarılı bir renal transplantasyon sonrası hemoglobin düzeyinin 17 gr/dl 'nin üzerine veya hematokrit düzeyinin %51'in üstüne çıkması olarak tanımlanmıştır. PTE renal transplantasyon sonrası yaygın görülen ve olumsuz sonuçları olan bir komplikasyondur. Çalışmamızın amacı böbrek nakli olmuş hastalarımızda posttransplant eritrositoz (PTE) sıklığını ve PTE için risk faktörlerini saptamaktır. 2000-2014 yılları arasında böbrek nakli yapılmış sonrasında GÜTF Nefroloji-transplantasyon polikliniğinde takipli 185 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti , son dönem böbrek yetmezliğine neden olan primer hastalıkları, diyaliz süreleri, transplant tarihi, donör tipleri, kullandığı ilaçlar, transplant sonrası PTE gelişimi kaydedildi. GFR değerleri MDRD formülü ile hesap edildi. Hemogram ve biyokimya verileri hastaların poliklinik gözlem dosya kayıtlarından alındı. Böbrek naklinden sonraki izlemlerinde hematokrit düzeyi %51'in üzerinde olan hastalarımız da PTE geliştiği kabul edildi. Böbrek nakli olmuş 185 hastanın 43'ünde (%23,2) PTE gelişti. PTE tanı zamanı nakilden ortalama 36 ay sonra idi. Hastaların tanı anında kreatinin ortalaması 1,2 ±0,3 mg/dl (0,55-2,5 mg/dl) idi.
Özet (Çeviri)
Posttransplant erythrocytosis (PTE), is defined as elevated hemoglobin levels > 17 g / dL or hematocrit levels > 51% after a successful renal transplantation. PTE is relatively common post-kidney transplantation and may have adverse consequences. The aim of this study was to determine the prevalence and risk factors of PTE. The study included 185 patients who received a renal allograft and follow-up in GÜTF transplant nephrology clinic between 2000-2014 years. PTE was defined as an elevated hematocrit level greater than 51% after renal transplantation in patients receiving an allograft. Patients' age, sex, etiology of end stage renal disease , duration of dialysis, date of transplantion, types of donors, drugs, the development of PTE were recorded. GFR values were calculated with the MDRD formula. Complete blood count and biochemistry data were extracted from the patient's files. PTE was defi ned as an elevated hematocrit level greater than 51% after renal transplantation in patients receiving an allograft. Of the 185 adult kidney recipients, 43 (23,2%) developed PTE. The mean time from transplantation to diagnosis was 36 months. Mean serum creatinine was 1,2 ±0,3 mg/dl (0,55-2,5 mg/dl) at the diagnosis of PTE.