Akut mezenter iskeminin ve prognozunun belirlenmesinde preoperatif nötrofil lenfosit oranının etkinliği
Efficacy of preoperative neutrophils lymphocyte ratio for determining prognosis of acute mesenteric ischemia
- Tez No: 393970
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN BELVİRANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Akut mezenter iskemi (AMİ) yaşa bağlı olarak artış gösteren ve kötü prognozu olabilen bir hastalıktır. Bu çalışmada AMİ'nin prognozunu göstermede son zamanlarda kullanılmaya başlanan ve birçok hastalıkta prognostik faktör olarak kullanılan Nötrofil Lenfosit Oranının (NLO) etkinliği araştırılmıştır. Yöntem: Bu çalışmada 2005 - 2013 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde opere edilen ve intraoperatif olarak mezenter iskemi tanısı konulan, sonrasında patolojik olarak tanısı doğrulanan 111 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Yapılan değerlendirmeler sonucunda NLO'nın yüksek olmasının kötü prognozla ilişkili olduğu görülmüştür.Ayrıca beyaz küre sayısının anerjiye bağlı olarak düşük olduğu yaşlı hasta grubunda NLO'nın inflamasyonu göstermede daha anlamlı olduğu tespit edildi. Sonuç: Sistemik inflamatuvar yanıtın göstergelerinden biri olan NLO birçok hastalıkta olduğu gibi AMİ'de de preoperatif prognostik bir kriter olabilir. AMİ'de NLO'nın yüksekliğinin kötü prognozla ilişkili olduğunu tespit ettik. Bu durum preoperatif tüm hastalarda rutin olarak bakılan tam kan sayımında NLO hesaplanmasının prognozun belirlenmesinde bağımsız bir belirteç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute mesenteric ischemia (AMI), which increased with age and is a disease that can be very poor prognosis. In this study, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR ) activity has recently started to be used in predicting the prognosis in many diseases, that was investigated in AMI as a prognostic factor. Methods: In this study, from 2005 to 2013, which is operated in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine General Surgery clinic and intraoperative diagnosis of mesenteric ischemia , after pathologically confirmed diagnosis 111 patient data were analyzed retrospectively. Results: The evaluation results in NLR of the high level is associated with poor prognosis. Also in elderly patients depending on anergy NLR is more meaningful to show the inflammation than the number of white blood cell was detected. Conclusion: NLR is one of the indicators of systemic inflammatory responses in various diseases such as the AMI , may have a preoperative prognostic criteria. We have detected NLR high level is associated with poor prognosis in AMI. This shows the determination of the prognosis to calculate NLO complete blood counts tested routinely in all patients with preoperative be used as an independent predictor.