Acil servise başvuran kafa travmalı hastalarda optik sinir çapı ölçümünün hasta yönetimindeki yeri
The efficacy of optic nerve ultrasound for the patient management of head trauma in the emergency department
- Tez No: 393976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada acil servise kafa travması ile başvuran hastalardaki optik sinir çapı ölçümünün tanısal yaklaşım açısından hasta yönetimindeki yerinin belirlenmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Acil servise başvuran ve NOK'a göre kraniyal BT çekme endikasyonu olan hastalarda demografik verilerin yanısıra travmanın mekanizması değerlendirildi. Hastaların USG ile sağ ve sol optik sinir çapları iki eksende ölçüldü ve kraniyal BT bulguları ile optik sinir çapları karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dâhil edilen hastaların büyük çoğunluğunu cinsiyet açısından erkeklerin ve yaş grubu olarak da gençlerin oluşturduğu, en sık görülen travma mekanizmasının düşme ve NOK'a göre en sık BT çekme endikasyonunun başağrısı olduğu tespit edildi. BT çekilen hastaların %12'sinde intrakraniyal patoloji tespit edilmezken, intrakraniyal patoloji tespit edilen hastalarda optik sinir çapı ölçümlerinin 5 mm'nin üzerinde ve bununda istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. SONUÇ: Optik sinir USG'si kafa travmalı hastaların acil servis değerlendirmesinde kullanılabilen ve optik sinir çapının 5 mm'nin üzerinde olduğu durumlarda klinisyene intrakraniyal patoloji varlığını düşündüren tanısal bir araçtır. Ancak konu ile ilgili olarak ilave çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: We conducted this study to determine the role of optic nerve ultrasonography in diagnosis of intracranial pathology due to head trauma in the emergency department. MATERIALS AND METHODS: The patients with head trauma who needs cranial CT imaging according to NOC were enrolled to the study. At the same time demographic characterictics and trauma mechanism were noted. Optic nerve measurement (ONSD) was measured on two axes by ultrasound. Cranial CT findings were compared with the optic nerve measurement. RESULTS: Young men are the most effected group by head trauma. The most common trauma mechanism is falls and indication for cranial CT is headache according to NOC. İntracranial pathology is detected %12 of all group. Optic nerve measurent of the patient group who had intracranial pathology on CT is bigger than 5 mm. The differences between the group which have intracranial lession or not was statistically significant. CONCLUSION: Optic nerve ultrasound is a diagnostic tool that can be used in emergency department for head trauma and it suggest that when optic nerve measurement is bigger than 5 mm, intrcranial lession may be possible. But more articles is needed about that subject.