Düzce Üniversitesi araştırma hastanesi Aile Hekimliği polikliniği'ne gelen hastaların vücut kitle indeksi ve depresyon durumunun kan basıncı düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 394014
  2. Yazar: SABRİ AKTÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMDİ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hipertansiyon, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri içerisinde bir numaralı risk faktörü olup Dünya Sağlık Örgütünün 2002 raporuna göre her yıl yaklaşık 7.1 milyonun insanın ölümüne sebep olmaktadır. Anksiyete ve depresyon semptomlarının da hipertansiyon gelişimine katkısı birçok çalışmada araştırılmış, fakat çalışmaların sonucunda farklılıklar gözlenmiştir. Hipertansiyona neden olan en önemli risk faktörlerinden birisi obezitedir. Biz bu çalışmamızda Düzce Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalarda, VKİ ve Hamilton depresyon skorunun kan basıncı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Metod: Bu kesitsel çalışmaya Düzce Üniversitesi aile hekimliği polikliniğine başvuran obezite tanısı konmuş 228 birey alındı. Hastalarda; hemogram, Lipit profili, B12 vitamini düzeyi ile kan basınçları ölçüldü. Hastaların VKİ ve Hamilton depresyon skorları sistolik ve diastolik kan basınçları arasındaki ilişkiler incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 28'i erkek (%12), 200'ü kadın (%88) idi. Çalışmamızda cinsiyet, meslek durumu, öğrenim durumu, sigara içiciliğinin HAMD depresyon skoru üzerine anlamlı etkisi olmadığı gözlendi. Çalışmaya dahil edilen 228 hastanın Hamilton depresyon skoru incelendiğinde 182 (%79,8) hastada depresyon saptanmadı. Hastaların 35'inde (%15,3) minör depresyon saptanırken, 11'inde (%4,8) majör depresyon saptanmıştır. Hamilton depresyon skoru artışının sistolik kan basıncında anlamlı artışa neden olduğu saptandı (p=0,017). Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre VKİ ve Hamilton depresyon skoru artışının kan basıncı artışı ile ilişkili olabileceği saptandı. Bu sonuç bize, hipertansiyon gibi yaygın ve önlenebilir bir hastalıkla doğru mücadelede, aile hekimliğinde primer koruyucu hekimlik ve biyopsikososyal yaklaşımı ile gerçekleştirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension is the most common risk factor in preventable causes of death in the world. According to the report of the 2002 World Health Organization hypertension causes the death of about 7.1 million people every year. In many studies, the contribution of anxiety and depression symptoms in hypertension was investigated, but different results were observed. Obesty is one of the most important risk factor that lead to hypertension. In our study, we aimed to investigate the effect of BMI and Hamilton depression score on blood pressure in patients who comes to the Family Medicine Unit in Duzce Univesity. Method: In our sectional study, 228 people diagnosed with obesity were included who admitted Duzce University family medicine unit. Blood cell count, lipid profile, level of vitamine b12 and blood pressure was measured in patients. The relationship between BMI and Hamilton depression scores with sistolic and diastolic blood pressure was studied in patients. Findings: 200 of the patients (%88) enrolled in the study were woman, 28 of them (%12) were man. In our study, there was not significant effect of gender, occupational status, educational status and smoking on Hamilton depression score. When the hamilton depression score were analyzed in 228 patient, there was no depression in 182 patient (%79,8). While minor depression was detected in 35 patient (%15,3), major depresssion was found in 11 (%4,8). İncreasing in Hamilton depression score was found to cause significant increases in blood pressure (p=0,017) Results: According to the results obtained from this study, increasing BMI and Hamilton depression score was found to be associated with blood pressure increase. As a result, the fight against common and preventable diseases such as hypertension was performed by preventive medicine and biopsychosocial approach of family medicine unit.