Kliniğimize başvuran ektopik gebelik olgularının 3 yıllık analizi
Analysis of ectopic pregnancies attending to our clinic for 3 years
- Tez No: 394056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM YAMAN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ektopik gebelik, fertilize olmuş ovumun uterus dışında, sıklıkla da fallop tüplerine yerleşmesidir. Çalışmamızda kliniğimizde ektopik gebelik tanısıyla takip edilen hastaların risk faktörleri, tanıya giden adımlar ve tedavi yöntemleri irdelendi. Çıkacak sonuçlarla, risk faktörlerini en aza indirgemeyi, başvuru yapan hastalarda erken tanı yapabilmeyi, hastaların durumuna göre en uygun tedavi seçimini uygulamayı ve en önemlisi maternal morbidite ve mortalitenin azaltılmasını amaçladık. Çalışmamızda Temmuz 2011-Haziran 2014 tarihleri arasında, kliniğimizde ektopik gebelik tanısı ile tedavi edilen 192 olgu demografik özelliklerine, risk faktörlerine, tanısal yöntemlerine ve tedavi seçeneklerine göre değerlendirildi. Veriler hastane elektronik arşiv veri tabanı kullanılarak temin edildi. Çalışmamızda ektopik gebelik insidansı 30.8/1000 olarak bulundu. Takip edilen hastaların en sık 30-34 yaş (% 30.7) arasında olduğu ve en sık şikayetin karın ağrısı (% 80.2) olduğu görüldü. Hastaların % 41.7' sinde başta sezeryan olmak üzere çeşitli geçirilmiş batın operasyonu öyküsü olduğu, % 9.9 ' unda geçirilmiş ektopik gebelik öyküsü olduğu tespit edildi. Çalışmamızda 96 hastaya (% 50) metotreksat tedavisi uygulandı ve başarı oranı % 89.5 olarak bulundu. Cerrahi uygulanan hastalarda en sık cerrahi prosedürün (% 54) salpenjektomi olduğu tespit edildi. 37 hastada (% 19.2) ise izlem tedavisi yeterli oldu.
Özet (Çeviri)
Ectopic pregnancy is a complication of pregnancy in which the fertilized ovum implants outside the uterine cavity, often in the fallopian tubes. This study investigated the risk factors and the diagnostic and treatment methods in the patients diagnosed with ectopic pregnancy. With this study, it was aimed to obtain practical results that will contribute to minimizing the risk factors, providing early diagnosis, selecting the best treatment method for each patient, and, more importantly, reducing maternal morbidity and mortality. The retrospective study included 192 patients who presented to our clinic with ectopic pregnancy between July 2011 and June 2014. The evaluations were based on the clinical records obtained from the electronic database of our hospital. The evaluations included demographic data, risk factors, and the diagnostic and treatment methods used for each patient. The evaluations revealed the incidence of ectopic pregnancy as 30.8/1,000. Most of the patients were aged between 30-34 years (30.7%) and the most common complaint at admission was abdominal pain (80.2%). History of abdominal surgery, mostly due to cesarean surgery, was present in 41.7% of the patients, and 9.9% of the patients had a history of ectopic pregnancy. Methotrexate treatment was performed in 96 patients (50%) with a success rate of 89.5%. Most common surgical method was salpingectomy (54%), and 37 (19.2%) patients were only followed up.