Solunumsal yoğun bakım ünitesinde mortaliteyi etkileyen faktörler
Respiratory intensive care unit factors affecting mortality
- Tez No: 394058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZHAN SEZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yoğun Bakım Ünitesi'ne (YBÜ) kabul edilen hastalarda mortalite oranı yüksektir. Hastalık şiddetinin belirlenmesi ve mortaliteye etkili risk faktörlerinin tanınması, hastanın prognozunun saptanmasında büyük önem taşımaktadır. Ayrıca tedavi yönetim stratejilerinin belirlenmesi ve kaynakların kullanımını da etkiler. Bu çalışma; YBÜ'ye kabul edilen hastaların prognoz tayininde, yatış esnasındaki skorlama sistemleri ile beraber yatış ve üçüncü günkü laboratuvar parametrelerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Kasım 2013 ve Nisan 2014 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi Solunumsal Yoğun Bakım Kliniğinde yaşları 22-93 arasında değişen 86 hasta, retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar ölenler ve yaşayanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. . Hastaların demografik verileri, tanıları, klinik ve laboratuar bulguları, YBÜ'de kaldığı süre, mekanik ventilasyonda kaldığı süre kaydedildi. YBÜ'ye kabulün ilk günü içerisindeki APACHE II (Acute Pysiology And Chronic Health Evaluation), SOFA (SequentialOrgan Failure Assesment), SAPS II (Simplified Acute Physilogy Score) ve GKS(Glaskow Koma Skoru) skorları hesaplandı. Tüm hastalardan YBÜ'ne giriş anında ve 72 saat sonunda hemogram, CRP (C-Reaktif Protein), biyokimyasal parametreler ve hormon düzeyleri çalışıldı. Sonuçlar ölenler ve yaşayanlar arasında karşılaştırıldı. Ölen hastalarla yaşayan hastalar arasında yaş, cinsiyet ve yoğun bakımda yatış süresi bakımından anlamlı bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Rate of mortality is high in patients admitted to Intensive Care Unit (ICU). Assessment of disease severity and recognition of mortality risk factors are of great importance in determining the patient's prognosis. Also, determination of management strategies and effect the use of resources. This study in determining the prognosis of patients admitted to ICU admission with scoring systems during hospitalization. Furthermore, weaim to exchange of values on the third day of the laboratory parameters examined. Eighty six patients (aged between 22 and 93) who were treated in Dicle University Hospital, Respiratory Intensive Care Clinic between November 2013 and April 2014 were included in the study. Patients were divided into two groups, namely the dead and the living. APACHE II, SOFA, SAPS II and GCS scores were calculatedin the first day of admission to the ICU. Demographic data of the patients, diagnosis, clinical and laboratory findings, length of stay in the ICU, length his stay in mechanical ventilation were recorded. WBC, CRP, biochemical parameters and hormone levels were studied from the ICU to the time of entry and at the end of 72 hours in all patients. Results were compared between the dead and the living. The age of patients, gender and in length of stay in intensive care showed no significant difference between dead patients and living patients.