Antisosyal kişilik bozukluğu olan bireylere verilen psikoeğitimin öfke davranışlarına etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of psychoeducation on anger behavior of antisocial personality disorder patients
- Tez No: 394128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma antisosyal kişilik bozukluğu olan bireylere verilen psikoeğitimin öfke davranışları üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla deney-kontrol deseninde izlem çalışmalı yarı deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini bir Askeri Hastane psikiyatri polikliniğine başvuran antisosyal kişilik bozukluğu olan 20- 25 yaşları arası çalışmaya katılmayı kabul eden 60 hasta oluşturdu. Çalışmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği (SÖÖİTÖ) kullanılarak toplandı. Deney ve kontrol grubuna uygulanan öntest sonrasında deney grubuna sekiz oturumdan oluşan psikoeğitim uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Deney grubunun eğitimlerinin sonunda hem deney hem kontrol grubuna sontest ve sontestten sonraki birinci ayda ve üçüncü ayda izlem testi uygulandı. Verilerin analizinde ortalama, yüzdelik dağılım, standart sapma, Bağımsız Örneklem t-testi, Friedman Testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Psikoeğitim öncesi deney ve kontrol grubundaki hastaların bireysel özellikleri ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği puanları arasında anlamlı fark olmayıp gruplar birbirine benzerdi.
Özet (Çeviri)
This is a semi experimental study that has been carried out on observing measurement research design with experiment and control groups in order to determine the effectiveness of psychoeducation on anger behavior with patients who has been diagnosed with antisocial personality disorder. The study group was formed of 60 antisocial personality disorder patients in the age 20 to 25 age range who voluntarily accepted to participate in the study at a Military Hospital psychiatric outpatient clinic. Study data was collected using Patient Information Form and Trait Anger Expression Scale (SÖÖİTÖ). Following the preliminary test applied on the experiment and control groups, the experiment group was subject to psychoeducation consists of 8 sessions. No intervention was performed on control group. After psychoeducation both experiment and control groups underwent a post-test, after that 1. month 3. month follow-up tests were performed. On the analysis of the data standart deviation, mean, chi-square, percentage, Friedman Test were used. Before psychoeducation personel characteristics and Trait Anger Expression Scale scores of patients both in the experimental and control groups were similar.