Tip 2 diabetes mellitus tanısı alan yetişkin bireylerin beslenme durumları ile HBA1C düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması
The determination of the relationship between nutritional status and HBA1C levels of adult patients with a diagnosis of diabetes mellitus type 2
  1. Tez No: 394136
  2. Yazar: SENA KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Polikliği'ne başvuran, daha önceden Tip 2 Diabetes Mellitus tanısı konmuş 30-72 yaş arasında olan, oral antidiyabetik ve/veya insülin kullanan 25 erkek, 47 kadın olmak üzere toplam 72 birey üzerinde yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, tip 2 diabetes mellitus tanısı alan yetişkin hastaların beslenme durumları, antropometrik ölçümleri ve bazı biyokimyasal parametreler ile HbA1c düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamak ve amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireyler HbA1c düzeyi 7 olmak üzere iki gruba ve cinsiyete göre ayrılmış ve karşılaştırılmıştır. Bireylerin tanımlayıcı özelliklerini, besin tüketim durumlarını, biyokimyasal analizlerini, antoropometrik ölçümlerini ve üç günlük besin tüketimini içeren bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin % 44 (32 kişi)'ünün HbA1c %7'dir. Her iki grup ve cinsiyette kan parametreleri olarak total kolesterol, HDL, LDL ve trigliserit açısından önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted on a total of 72 individuals, including 47 women and 25 men who admitted to the internal medicine outpatient of Bağcılar Training and Research Hospital, previously diagnosed with type 2 diabetes mellitus, who are between 30-72 ages, and who use oral antidiabetics and / or insulin. The aim of this study is to determine the relationship between hbA1c level and nutrition status, antropometric analysis and some biochemical parameters of adult patients with type 2 diabetes mellitus. Patients participated to study are divided into and compared 2 groups by considering gender and HbA1c level 7 and compared. A survey was conducted to participnats includingg questions about their personal information, biochemical and antropometric analysis and nutrition consuption for 3 days. 44% of participants'(32 person) level of Hb A1c