Lazer fotokoagülasyon tedavisi uygulanan prematür retinopatili bebeklerin serum mikro rna düzeylerinin retinopatisi bulunmayan prematür bebeklerdeki düzeyleriyle karşılaştırılması
Comparing the serum mirna levels of premature infants who had laser photocoagulation treatment for premature retinopathy with those without retinopathy
- Tez No: 394150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYÇA SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gelişmiş ülkelerde önlenebilir çocukluk çağı körlüklerinin en önemli nedenlerinden biri olan prematür retinopatisi retinada iskemi ve neovaskülarizasyonla karakterize proliferatif bir vitreoretinopatidir. Prematür retinopatisi fizyopatolojisinde birçok molekülün etkin rol oynadığı ve patolojik anjiogenezin önemli olduğu bilinmektedir. Son yıllarda insan vücudunda mikroRNA olarak adlandırılan küçük moleküller tespit edilmiş ve başta onkolojik hastalıklar olmak üzere çeşitli hastalıklarda serum ve doku düzeyindeki seviyelerinde değişiklikler saptanmıştır. Aynı zamanda bazı mikroRNA subtiplerinin anjiogenez ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Buradan yola çıkarak prematür retinopatisi fizyopatolojisinde bu moleküllerin rol oynadığı düşünülebilir. MikroRNA ile prematür retinopatisi ilişkisini araştırma amacıyla, Ocak 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve prematür retinopatisi tanısı alan toplam 13 bebek çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu ise 15 bebekten oluşturuldu. Bizim çalışmamızda alınan periferik kan örneğinden sık olarak eksprese olduğu saptanan mikroRNA düzeyleri hasta ve kontrol grubunda karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Retinopathy of prematurity, one of the most significant preventable childhood blindness causes is a proliferative vitreoretinopathy which is characterized with retinal ischemia and neovascularization. It is well known that many molecules are responsible for the physiopathology of the pathological angiogenesis observed in retinopathy of prematurity (ROP). Recently small molecules named as microRNAs were discovered in human body which were found to be in variable serum and tissue concentrations in mainly oncology patients. Furthermore some of the microRNA subtypes are shown to be responsible for angiogenesis. With the light of this knowledge it may be assumed that these molecules may also act a role in the physiopathology of ROP. In order to investigate the relationship of microRNAs with retinopathy of prematurity, 13 premature infants admitted to Mersin University Medical School Department of Ophthalmology and diagnosed as ROP between January 2014- January 2015 were included in the study. Control group consisted of 15 premature infants with no ROP. We studied the most commonly expressed microRNA levels in the peripheral blood samples of these infants and compared the results with the control group.Of the microRNAs selected to be studied, 21 of them had evident increasing or decreasing concentration changes, whereas 4 of them statistically significantly changed when compared to the control group.