Primer edinilmiş nazolakrimal kanal tıkanıklığında fasiyal parametrelerin etkisi
Facial parameters in the primary acquired nasolacrimal duct obstruction
- Tez No: 394154
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLA ARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Biz çalışmamızda, etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olan primer edinilmiş nazolakrimal kanal tıkanıklığında, tıkanıklığa anatomik olarak zemin hazırlayabilecek fasiyal ve nazal parametreleri tespit etmeye çalıştık. Ocak 2014 ile ocak 2015 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran ve primer edinilmiş nazolakrimal kanal tıkanıklığı tanısı konulan 34'ü kadın 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak göz hastalıkları polikliniğine başvuran nazolakrimal kanal tıkanıklığı olmayan, fasiyal travma ve cerrahi öyküsü bulunmayan 38'i kadın 59 hasta seçildi. Bu hastalardan alınan fotoğraflardan burun yüksekliği, uzunluğu, derinliği, burunda kemerlenme varlığı, burun kanatlarının genişliği ve açılanması, iç ve dış kantuslar arası mesafe, maksiller kemik işaretleri arası mesafe, dış kantustan ağız kenarına olan mesafelerin sağ ve sol ölçümü ile fasiyal asimetri varlığı hesaplandı Fasiyal asimetrinin (p=0,014) ve burun kemeri(p=0,048) varlığının hasta grubunda daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The etiology of primary acquired nasolacrimal duct obstruction is not fully understood. We studied nasal and facial parameters which may play role in this mechanism. Prospective study was done on 48 patients (34 female and 14 male) with primary acquired nasolacrimal duct obstruction who presented to our practice from January 2014 through June 2015. 59 patients who had no surgical and nasolacrimal obstruction history was included control group (38 female and 21 male). Height, length and depth of the nose, arching presence in the nose, the intercanthal distance, nasal breadth and angle, distance between the maxillary bone markers, distance from lateral canthus to corner of the mouth were measured. Facial asymmetry (p=0,014) and arching of the nose (p=0,048) was higher in the patient group than the control group.