Disk hernisi olan bireylerde kore stabilizasyon egzersizlerinin ve quadratus lumborum ve gluteus medius kaslarına uygulanan tetik nokta terapi uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy core stabilization exercises and trigger point therapy application for quadratus lumborum and gluteus medius muscles individuals with disc herniation
  1. Tez No: 394157
  2. Yazar: DUYGU AKTAR REYHANİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH SEFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Lomber disk hernili hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin ve miyofasial tetik nokta (mTrP) uygulamasının ağrı, fonksiyonel kapasite, spinal mobilite ve yaşam kalitesi üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 45 yaş ve üstü 19'u son 6 aydır bel problemi yaşamamış sağlıklı bireyler ve 34 lomber disk hernili 53 kişi çalışmaya dahil edildi. Randomizasyon ile disk hernisi olan bireylerden 15'i kore egzersiz, 19'u mTrP grubuna alındı. 4 hafta boyunca klasik fizyoterapi yöntemlerine ek olarak kore grubu haftada 3 gün egzersize alınırken, mTrP grubu haftada 2 gün terapi aldı. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Lomber esneklik ölçümleri mezura ile yapıldı. 6 metre yürüyüş testi değerleri kaydedildi. Yaşam kalitesi SF-36 anketi ile, fonksiyonellikleri oswestry yetersizlik skalası ile değerlendirildi. Disk hernisi olan gruplarda tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere 2 kez, sağlıklı gruptan 1 kez ölçüm alındı. Tedavi öncesi lomber disk hernili ve sağlıklı olgular arasında boy, kg ve beden kitle indeksleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
It is aimed to evaluate the effect of core stability exercises and miyofascial trigger point therapy on pain, functional capacity, spinal mobility and life quality in patient with lumbar disc herniation. 45 years old and higher, 19 healthy individuals who are not experiencing back problems in the last 6 months and 34 individuals with lumbar disc herniation, in total 53 people were included into the study. With randomization, from patients with lumbar disc herniation 15 were taken into core exercise group, 19 into mTrP group.İn addition to the classical physiotherapy methods, core group were taken to the exercises 3 times of week, mTrP group took therapy twice a week during 4 weeks. Demographic and clinical characteristics of the participants were recorded. Measurement of lumbar flexibility was done with measuring tape. Value of 6 m. walking test were recorded. The quality of life was assesed with SF-36, functionality with oswestry disability scale. Measurement were taken twice including before and after treatment from grups of lumbar herniation and once from healty group. Before treatment there was no statiscally significant difference between herniation groups and healthy subject in size, weight and body mass index (p>0.05).