Norgestomet içeren deri altı implant yöntemiyle senkronize edilen düvelerde PMSG uygulamalarinin gebelik oranlarina etkisi
The effect of PMSG treatment on pregnancy rates in synchronized heifers by norgestomet ear implants
  1. Tez No: 394159
  2. Yazar: KEVSER BAHADIR NERGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M KEMAL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Norgestomet İçeren Deri Altı İmplant Yöntemiyle Senkronize Edilen Düvelerde PMSG Uygulamalarının Gebelik Oranlarına Etkisi Çalışma norgestomet içeren deri altı implant yöntemiyle östrüsleri senkronize edilen düvelerde, implantların çıkartıldığı gün uygulanan gebe kısrak serum gonadotropini (PMSG) ilavesinin gebelik oranlarına etkisini belirlemek amacıyla düzenlendi. Çalışmada yaşları 15-16 ay arasında değişen 100 baş Holştayn ırkı düve kullanıldı. Çalışma; Gaziantep ilinde, aynı bakım ve beslenme şartlarında barındırılan, kayıtların düzenli olarak tutulduğu, serbest sistem yarı açık ticari süt ineği işletmesinde gerçekleştirildi. Düvelerin tamamına Crestar® (Norgestomet içeren kulak implantı) kulağın dış yüzüne deri altı yerleştirildi, daha sonra yine düvelerin tamamına bir gonadotropin salınım hormonu (GnRH) analoğu olan Buserelin asetat içeren Receptal® (0,004 mg Buserelin/ml, İntervet) 10 μg dozda kas içi yolla uygulandı. İmplantlar 10 gün sonra çıkarıldı, implantlar çıkarılmadan 2 gün önce tüm hayvanlara kas içi yolla Prostaglandin F2alfa (PGF2α), analoğu olan cloprostenol 0.5 mg (Estrumate®, İntervet) enjeksiyonu yapıldı. İmplantların çıkartıldığı gün hayvanlar rastgele olarak iki eşit gruba ayrıldı. Grup I'deki düvelere (n=50) 400 IU PMSG (Folligon®, İntervet) enjeksiyonu kas içi yolla yapıldı, Grup II'deki düvelere (n=50) herhangi bir uygulama yapılmadı. İmplantın çıkarılmasından sonraki 56. saatte düvelerin tamamına östrüs belirtileri göz önüne alınmaksızın tek tohumlama yapıldı. Düvelerin gebelik muayeneleri tohumlama sonrası 35.günde rektal yoldan ultrasonografi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of PMSG Treatment on Pregnancy Rates in Synchronized Heifers by Norgestomet Ear Implants This study was conducted to determine the effect of (pregnant mare serum gonadotrophin) PMSG administration which was injected on the day of implant removal on pregnancy rates on heifers those were synchronized by subcutaneus implants containing norgestomed. In the research, 100 Holştayn heifers were used at 15-16 months ages on similar management conditions and regularly recorded data at semi-outdoor dairy farm in located Gaziantep province. Crestar®, (Norgestomed containing ear implant) was implanted subcutaneusly at the outer surface of the ears, at the same time buserelin acetate (Receptal®,0,004 mg Buserelin/ml, İntervet) was injected at a dose of 10 μg. Implants were removed 10 days after the insertion, 2 days before the removal of implants 0,5 mg of cloprostenol which is an analogue of Prostaglandin F2alpha (Estrumate®, İntervet) was injected intramuscularly. The heifers were randomly assigned to two groups at the day of implant removal. The heifers recieved 400 IU PMSG (Folligon®, İntervet) intramuscularly in Group I (n=50), no administration was carried out in Group II (n=50). The heifers were timely artificial inseminated at 56 hours after the implant removal irrespective of estrous detection. Pregnancy detection was carried out on 35. days after insemination by transrectal ultrasonography.