Total diz protesi uygulanan hastalarda traneksamik asit kullanımının kan kaybı ve hasta yatış süresi üzerine etkisi
Effects of tranexamic acid on blood loss and lenght of hospital stay after total knee arthroplasty
  1. Tez No: 451431
  2. Yazar: BURAK ÇAĞRI AKSU
  3. Danışmanlar: UZMAN BUDAK AKMAN, DOÇ. DR. ÇAĞATAY ULUÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Aksu, BÇ. (2016). Total Diz Protezi Uygulanan Hastalarda Traneksamik Asit Kullanımının Kan Kaybı ve Hasta Yatış Süresi Üzerine Etkisi. Yeditepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı. Uzmanlık tezi, İstanbul. Giriş: Total diz artroplastisi (TDA)'de aşırı kan kaybı normaldir ve hastaların çoğu kan transfüzyona ihtiyaç duyar. Cerrahi ve turnike kullanımı fibrinolitik sistemin aktive olmasına neden olur. TDA'da traneksamik asit (TA) kullanımının kan kaybını azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda tek taraflı TDA yapılan hastalarda cerrahi sırasında tek doz intravenöz TA uygulanmasını takiben oral TA verilmesinin etkinliğini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif vaka-kontrollü çalışmada TDA uygulanmış 125 hastayı (49 TA ve 76 kontrol grubu) inceledik. Tedavi grubu cerrahi sırasında 10-15 mg/kg tek doz intravenöz TA almış ve sonrasında 6 saate bir 500mg oral TA 24. saate kadar verilmişti. Cerrahi sonrası 24. saat hematokrit, hemoglobin seviyeleri, 24 saat süresince drenden gelen mayi miktarı, TA'nın allojenik kan transfüzyonuna göre maliyeti ve hastaların hastanede yatış süreleri değerlendirildi. Sonuçlar: Cerrahi sonrası 24.
Özet (Çeviri)
Aksu, BÇ. (2016). Effects of Tranexamic Acid On Blood Loss and Lenght of Hospital Stay After Total Knee Arthroplasty. Yeditepe University, Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology, MSc thesis, Istanbul. Introduction: Excessive blood loss in total knee arthroplasty (TKA) is normal and many patients need blood transfusion. Surgery and the use of pneumatic tourniquets lead to an increase in the fibrinolytic system activity. Use of tranexamic acid (TA) in TKA has proven to be an effective way to reduce blood loss. We evaluated the effectivity of post-operative oral TA administration following peroperative single dose of intravenous TA and its effects on lenght of hospital stay in patients who had undergone TKA. Materials and methods: In this retrospective case-control study we evaluated 125 patients (49 TA and 76 control group) which have undergone unilateral TKA. The treatment group has received 10-15mg/kg of intravenous TA peroperatively and followed by 500mg oral TA administration at every 6 hours postoperatively for 24 hours. Outcome measures were hematocrit and hemoglobin levels 24 hours postoperatively, total blood loss in intraarticular drains at 24 hours, costeffectiveness of TA use over allogenic blood transfusion and length of hospital stay of the patients.