Künt toraks travması ile akciğer kontüzyonu oluşturulan ratlarda bosentanın akciğer hasarı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of bosteran effects on lung contusion in rats created with blunt thoracic trauma
  1. Tez No: 916405
  2. Yazar: GONCA GERÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURHAN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Akciğer kontüzyonu, künt toraks travmalarında en sık görülen yaralanma türüdür. Bu çalışmada künt toraks travması ile akciğer kontüzyonu oluşturulan ratlarda, bir endotelin reseptör antagonisti olan bosentanın, akciğer hasarı üzerindeki erken ve geç dönem etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 38 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Randomize olarak 5 grup belirlendi: AK 3: akciğer kontüzyonu grubu (3 gün) (n=8), B 3: akciğer kontüzyonu + bosentan grubu (3 gün) (n=8), AK 7: akciğer kontüzyonu grubu (7 gün) (n=8), B 7: akciğer kontüzyonu + bosentan grubu (7 gün) (n=8), K: kontrol grubu (n=6). Çalışma gruplarında, anestezi sonrası yüksekten ağırlık düşürme yöntemiyle tek taraflı akciğer kontüzyonu oluşturuldu. Tedavi gruplarına 100 mg/kg/gün olacak şekilde oral yolla bosentan verildi. 3. ve 7. günden sonra gerçekleştirilen sakrifikasyon sonrası elde edilen akciğer dokularında, biyokimyasal olarak malondialdehit, superoksit dismutaz ve nitrik oksit düzeyleri, histopatolojik olarak alveolar ödem, konjesyon, lökosit infiltrasyonu, fibrozis, indüklenebilir nitrik oksit sentaz, endotelyal nitrik oksit sentaz ve TUNEL boyama ile apopitozis çalışıldı. Çalışma verileri, Kruskal Wallis ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanılarak birbiriyle istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Grupların histopatolojik incelemelerinde, alveolar ödem, konjesyon ve lökosit infiltrasyonu skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0,05). TUNEL boyama ile yapılan apopitozis değerlendirmesinde, grupların TUNEL skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0,05). eNOS sonuçlarının gruplar arası karşılaştırmalarında, AK 3, AK 7, B 3 ve B 7 grupları eNOS skorlarının, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü (p0,05). Grupların NO ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Lung contusion, is the most common type of injury seen in blunt chest trauma. In this study, it was aimed to evaluate the early and late effects of bosentan, an endothelin receptor antagonist, on lung injury in rats with blunt thoracic trauma induced lung contusion. Materials and Methods: A total of 38 Sprague-Dawley male rats were enrolled to the study. 5 groups were created randomly. Respectively, the groups were arranged as AK 3: lung contusion group (3 days) (n = 8), B 3: lung contusion + bosentan group (3 days) (n = 8), AK 7: lung contuion group (7 days) (n = 8), B 7: lung contusion + bosentan group (7 days) (n = 8), K: control group (n = 6). Lung contusion created by dropping weight to unilateral hemithorax in contusion and treatment groups after anesthesia. Bosentan was given orally to treatment groups at dosage of 100 mg/kg/day. Lung tissue obtained after sacrification performed after 3 and 7 days. Malondialdehyde, superoxide dismutase and nitric oxide levels were studied biochemically. Alveolar edema, congestion, leukocyte infiltration, fibrosis, inducible nitric oxide synthase, endothelial nitric oxide synthase, and apoptosis with TUNEL staining were studied histopathologically. Study data were compared statistically using Kruskal Wallis and Bonferroni corrected Mann Whitney U test. Results: There was a statistically significant difference between alveolar edema, congestion and leukocyte infiltration scores on the histopathological examinations of the groups (p 0,05). In the evaluation of apoptosis by TUNEL staining, there was a statistically significant difference between the TUNEL scores of the groups (p0,05). eNOS scores of AK 3, AK 7, B 3 and B 7 groups were found to be significantly higher than control group when eNOS results were compared between the groups (p0,05). There was no statistically significant difference between the NO measurements of the groups (p>0,05).