A Survey of heavy metal pollution around the steel plants in Aliağa, İzmir
  1. Tez No: 29447
  2. Yazar: ŞENİZ SU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Giriş bölümünde ağır metallerin çevreye ve sağlığa olan etkileri belirtilmiş, metallerin tayin yöntemleri, hava tozu ve toprak örneklerinin toplanma ve bozundurulma yöntem leri i rdelenmi şt i r. Deneysel bölümde hava tozu örneklerinin toplanmasında kullanılan filtre ve İM nitric asitte toplama sistemleri ile ağır metallerin saptanmasında kullanılan AAS cihazı tanıtılmıştır. Hava tozu örnekleri H2SO., HNO" ve HCIO. asit karışımı içinde bozundurulmuştur. Trafo merkezinden alınan toz örneklerin bozundurulmasıda aynı asit karışımında yapılmıştır. Toprak örnekleri, oda sıcaklığında 6 saat boyunca İM HC1 ile ekstrakte edilmiş, yaprak tozu örnekleri altın suyunda bozundurulmuştur. Sonuç ve tartışmalar bölümünde sulu çözeltide bulunan, tayini yapılan elementlerin atomik absorpsiyon ile geri kazanımı anlatılmıştır. Geri kazanımlar % 91-100 mertebesin de olup örneklerdeki elementlerin standard sapmaları düşük tür. Toz örneklerinin analizi Zn, Fe, Mn, Cr, Cd, Ni ve Pb miktarlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Bu nedenle hava örnekleri bu elementler için analiz edilmiş ve havadaki Zn, Fe, Mn ve Cr seviyelerinin şehir atmosferi için verilen değerlerin bile üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu çevre kirliliğinin yörede bulunan demir-çelik fabrikalarından kaynaklandığı belirlenmiştir. Cd, Ni ve Pb seviyelerinin ölçüm sisteminin belirtme sınırlarının altında bulunmuştur. Toprak örneklerinin analizi ile yedi elementin yüksek düzeyde bulunduğu gözlenmiştir. Kirliliğin olduğunu, özel likle üst katmandaki toprak örneklerinde, bu elementlerin konsantrasyonundaki değişimler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SLMMRY In the introduction the importance of heavy metals for environment and their health effects were described. Then, the methods of determing heavy metals and sampling of air particulates, soils, and decomposition techniques for such samples were reviewed. In the experimental section, the air sampling pump system, air sampling by absorption in 1 M HN03 and the atomic absorption apparatus used for determination described. Air particulate samples were decomposed in a mixture of fuming H"S04, HNOg and HCIO.. The dust samples taken from one station was also decomposed in this mixture. Soil samples were extracted at room temperature for 6 hours with 1 M HC1. The dust samples deposited on the leaves were decomposed in aqua-regia. In the results and discussion section, firstly recoveries of determining the elements of interest by atomic absorption in the prepared aqueous sample solution were determined. The recoveries were in the range of 91-100 %. The standard deviation for the determination of the elements in the samples were low. Analyses of the dust samples showed that the levels of Zn, Fe, Mn, Cr, Cd, Ni and Pb were high. Therefore the air particulate samples were analysed for these elements. Zn, Fe, Mn and Cr in the air particulates were found to be much higher than even the urban levels generally observed. This pollution was attributed to the steel plants. The levels Cd, Ni and Pb were below the dedection limits of our measuring system. Analyses of soil samples indicated high level of all the seven elements. Variations in the concentration of the elements part icul lar ly in top soil samples showed the contamination of the pollution.