A network design problem for a post sale services distribution system
Satış sonrası servisleri dağıtım sistemi için ağ tasarım problemi
  1. Tez No: 394251
  2. Yazar: EZGİ AYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. FATMA TEVHİDE ALTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Satış sonrası servis ağı tasarım problemi, müşteri destek ağının tasarımıyla ilgilidir. Bu problem ağ içinde olması gereken tesis sayısı ve kapasiteleri, satış sonrası hizmet verecek servis taleplerinin hangi tesisler tarafından karşılanacağı, tesisler ve servis noktaları arası taşıma yönteminin belirlenmesi, ağın hiyerarşik yapısı belirlenmesi kararlarını içerir. Bu çalışmada, bir elektrikli ev eşyası üreticisinin satış sonrası servis ağı tasarımı problemi hedef alınmıştır. Tek amaç fonksiyonlu karışık tamsayılı doğrusal programlama formülü ağın toplam maliyetini en küçükleme için oluşturulmuştur. Oluşturulan modelde toplam ağ maliyeti taşıma maliyetleri, tesis kurulum ve işletme maliyetlerinin toplamı ile bulunur. Model için ihtiyaç duyulan parametreler çeşitli toplama ve birleştirme yöntemleri kullanılarak kestirilmiş ve girdi verisi daraltılmıştır. Firmanın var olan uygulamalarına ek olarak farklı şekilde yapılandırılmış ağ tasarımlarının uygulanabilirliğini test etmek ve toplam maliyetlerini karşılaştırmak için 3 alternatif senaryo oluşturuldu. Bu üç senaryodan en düşük maliyete sahip olanı önerilmiştir. Önerilen senaryonun toplam maliyet üzerinde iyileştirmesi %12'dir.
Özet (Çeviri)
Post sale services network design problem addresses the design of the customer support network. This includes determination of the number and capacity of the facilities, assignment of repair vendors to these facilities, transportation mode between facilities and repair vendors and hierarchical structure of the network. In this study, a household appliance manufacturer's post sale network design problem is addressed. We present a mixed integer linear programming problem formulation with the single objective of minimizing the total network cost which includes the opening and operating costs of facilities and transportation costs. Using 2013 data provided by manufacturer, we estimate the parameters and scale down the input data of the problem by various aggregation and consolidation techniques. We propose three alternative scenarios to test different configurations of the network and compare them with the existing scenario in terms of total cost and applicability. The scenario with minimum total cost among three scenarios is proposed. The improvement of the proposed scenario is 12% reduction in total costs.